Senát doporučí zmírnění protikuřáckého zákona
Senát by měl doporučit vládě, aby umožnila v restauracích zřídit oddělené kuřárny bez obsluhy. V malých barech, pivnicích či hospůdkách by pak měla nechat na jejich majitelích, zda v nich kouření povolí. Horní komoře to navrhl její výbor pro lidská práva a petice. Senát se návrhem bude zabývat na prosincové schůzi při projednávání petice proti takzvanému protikuřáckému zákonu. Petice, kterou podepsalo přes 20 tisíc lidí, je podle jejích organizátorů namířena ke zrušení absolutního zákazu možnosti kouřit v restauracích a hospodách. Ty se podle odpůrců zákona potýkají po jeho zavedení s úbytkem hostů a některé tak krachují. Zastánci zákona, který zavedl zákaz konzumace tabákových výrobků ve veřejných budovách, oponují studiemi o škodlivosti kouření včetně pasivního na lidské zdraví. Senátoři u Ústavního soudu napadli také ustanovení, které přenáší na hospodské odpovědnost za škodu způsobenou podnapilými osobami, což doporučil zrušit rovněž výbor pro lidská práva. Chtějí také zrušit omezení prodeje a podávání alkoholu či tabákových výrobků na akcích, které jsou určeny převážně dětem. Zákaz kouření pod hrozbou finančních sankcí platí ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Norma zavedla také zákaz kouření na nástupištích a užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech.
Kam dál?
Podzimní kontroly v restauracích
V období října až prosince se do českých hospod a restaurací chystají hosté, ze kterých majitelé podniků asi nebudou úplně nadšení. Policie chystá kontrolní akci zaměřenou na případné podávání alkoholu nezletilým. Série kontrol se uskuteční v celé republice a podle Renaty Hladné z tiskového odboru úřadu vlády se na nich budou podílet nejen policisté. Účastnit se budou třeba i zástupci živnostenských úřadů nebo odboru protidrogové politiky úřadu vlády. Spolupráce zmíněných složek vznikla jako reakce na závažnost problematiky vysoké konzumace alkoholu nezletilými a jeho snadné dostupnosti v barech, restauracích a dalších provozovnách. Ve větších městech na Českobudějovicku každý rok především městská policie řeší případy, kdy se mladiství dostanou k alkoholu. V roce 2015 to bylo zatím pět případů mladistvých osob a dva případy nezletilých osob ve věku 14 let. Někteří mladiství dokonce skončili na protialkoholní záchytné stanici. Strážníci odhalí konzumaci alkoholu mladistvými jak při běžné hlídkové činnosti, tak při preventivních akcích. Letos jich zatím bylo v krajském městě pět. Do nadcházející kontrolní akce se zapojí i všechny územní odbory Policie České republiky v Jihočeském kraji. V této souvislosti vítá policie možnost uložit tomu, kdo alkohol podá nezletilému či mladistvému, blokovou pokutu až pět tisíc korun na místě. Tato policejní akce by měla mít jak kontrolní, tak preventivní charakter, který jistě všichni uvítáme.
Zobrazit více
Město České Budějovice přidá místa pro prvňáčky
Problémem je rozložení zájmu rodičů, proto budou některé školy odmítat děti. V ZŠ Dukelská dokonce hrozilo, že se do lavic nedostanou ani všechny děti z obvodu. U zápisu nabídli necelých 60 míst. Podle ředitelky Marie Kocurkové zde ale měli po odečtení odkladů 99 zájemců. Nyní se připravují i na to, že by otevřeli první třídy tři. I když by to bylo prostorově komplikované, protože budova je na hranici kapacit, uspokojili by pak alespoň všechny zájemce ze školského obvodu. O přijetí či nepřijetí dětí bude ZŠ Dukelská informovat rodiče v úterý. Žádnou třídu navíc oproti plánovaným čtyřem nemohou přidat v ZŠ O. Nedbala na sídlišti Šumava. Podle ředitele Miroslava Poláčka je už teď škola tak plná, že volné jsou pouze dvě odborné učebny fyziky a chemie, které jsou speciálně zařízené a všechny další prostory jsou obsazené. Naplněná je i kapacita družiny. V této škole se ale podle ředitele podaří děti z obvodu umístit. Odmítat budou jen děti bydlící mimo obvod. Třídu navíc by v případě nutnosti mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara, měli by jich potom pět. Tam, kde mají volno, totiž budou muset pojmout i děti ze škol, které jsou doslova nacpané až po střechu a musejí už další děti odmítat. Situaci ještě zhoršují takové faktory, jako jsou děti z okolních obcí, které chtějí jejich rodiče přihlásit v Českých Budějovicích nebo zmenšený podíl odkladů. „Letos bylo pouze dvanáct procent odkladů, dlouhodobý průměr odkladů je dvacet procent," říká k tomu náměstek primátora Martin Maršík a dodává, že i to zvyšuje tlak na školské kapacity. Město původně chtělo na podzim otevřít pro prvňáčky 45 tříd. Teď podle náměstka primátora počítá se 48 třídami a nevylučuje, že by jich nakonec mohlo být až 50. Třídy navíc by mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Teď připravují k otevření třídy prvňáčků, v případě nutnosti by jim kapacity umožňovaly i otevření pěti tříd. Ředitel školy Vladimír Čunát ale upozorňuje, že zatím je situace nejasná. U zápisu měli 120 dětí, 20 chtělo odklad. Zbývajících sto odpovídá čtyřem třídám, ale někteří rodiče už ohlásili, že byli přijati jinde. Další rodiče se naopak ptají jestli by na základce nebylo místo. Podle náměstka primátora Martina Maršíka se město musí připravit na to, že počty prvňáčků neklesnou ještě čtyři roky, pak by jich mělo začít ubývat a s tím by mohl polevit i tlak na školské kapacity. Věc chce ale radnice řešit, aby se vyhnula situacím, kdy rodiče nocují před školami, aby pro děti dostali přední místo u zápisu. Pro rodiče je získání vhodné školy nutné třeba kvůli dojíždění. Radnice ale zdůrazňuje, že celkově pro všechny děti místo je.
Zobrazit více
Největší nákazy Covid-19 jsou v rodině
K sobotnímu dni 5.12.2020 bylo zaznamenámo na jihu Čech 293 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem 291 nemocných bylo uzdraveno. Nárůst nově diagnostikovaných s COVID-19 tak k sobotnímu dni večer v regionu vzrostl na 32 760.
Zobrazit více