V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Where now?
Parkovací zóny v Českých Budějovicích
České Budějovice rozšiřují zóny s placeným parkováním v ulicích. Od 1. prosince 2019 dojde k rozšíření placených parkovacích zón v Českých Budějovicích do území vymezeného ulicemi Husova, Pražská a Strakonická. Jedná se o druhou etapu posunutou do severozápadní oblasti města. Nyní je postupně instalováno vodorovné a svislé dopravní značení a osazují se parkovací automaty. Součástí rozšíření bude i zpoplatnění záchytného parkoviště Na Dlouhé louce u křižovatky s Husovou třídou pro osobní auta, autobusy a nákladní soupravy. Parkoviště u Sportovní haly zůstane zatím nezpoplatněno, ale zůstává otázkou času kdy se tak stane.
Show more
Podomní prodejci v Českých Budějovicích
Lidé ze sídliště Vltava zavolali minulý týden městskou policii, když se u nich objevila žena z Jihlavska a místním obyvatelům nabízela možnost uzavřít novou smlouvu na energie. Jak uvedl mluvčí strážníků, tímto činem se bude zabývat magistrát v Českých Budějovicích. Ženě hrozí až 100tisícová pokuta, protože v krajském městě je už několik let podomní prodej zakázán obecně závaznou vyhláškou. I tak se každý rok ve městě objevují podomní prodejci, kteří nabízející nejrůznější služby nebo levnější energie. Ne vždy je však uzavření smlouvy opravdu výhodné. Přesto se stává, že obyvatelé takovou smlouvu podepíší a až posléze zjistí, na co vlastně přistoupili. I po podpisu takové smlouvy ještě není pozdě. Podpora je v tomto případě v energetickém zákoně. V případě podomního prodeje je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou ve lhůtě do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. V každém případě je doporučováno podomním prodejcům žádné smlouvy nepodepisovat.
Show more
Řidiči si z křižovatky u Mercury nic nedělají
Značky, ani policejní kontroly nedokázaly přimět řidiče, aby dodržovali pravidla na křižovatce ulic Žižkova a Nádražní. Právě výjezd od Mercury centra přes novou světelnou křižovatku do Nádražní ulice je vyhrazený pouze pro autobusy a trolejbusy, navzdory zákazu vjezdu se jim ale stále staví do cesty osobní auta. Radnice by proto chtěla změnu dopravních poměrů, která platí už od léta, ještě více zdůraznit. Zvažujeme doplnit značení červenými pruhy ve vozovce, aby už změnu nebylo možné snadno přehlédnout, řekl náměstek primátora. Dopravní policie ale takovéto opatření nepovažuje za ideální řešení. V posledních se měsících městská policie zaměřuje na provinilce, při průjezdu místem, kde platí pro běžnou dopravu zákaz vjezdu, nachytala přes tisíc řidičů. Řada z nich totiž tvrdí, že si značek upozorňujících na změnu všimla na poslední chvíli a už nestihli zareagovat. Právě proto chce radnice změnu vyznačit výrazně přímo na vozovce. Takovéto řešení by mohlo pomoci s vyřešením celé situace. O případných změnách a úpravách Vás budeme včas informovat.
Show more