Duševní choroba je horší než si zlomit nohu
Povídá se, že každý třetí člověk si aspoň jednou ve svém životě projde ať už léčenou nebo neléčenou depresí. Podle odhadů by dokonce v roce 2020 měly být psychiatrické nemoci druhým nejčastějším důvodem pracovních neschopností. Naše společnost stále do značné míry vnímá psychiatrické problémy jako určitou zvláštnost, potvrzuje primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček. Přiznat si, že jsem duševně nemocný, je pro člověka většinou velmi obtížné. Jde ale přece o chorobu a nemoc duše je stejná jako nemoc jakékoli části těla. Onemocnět duševní chorobou není o nic složitější než si například zlomit nohu. Podle Dr. Nováčka není nikdo z nás vůči duševním chorobám imunní. Riziko, čím můžeme onemocnět, se ale mění s věkem. „Mezi dvacátým a třicátým rokem propuká například schizofrenie, později nejsou výjimkou bludy, ve stáří nás všechny čeká demence. K lékaři nedostanou všichni, kdo nějaké rysy duševní choroby vykazují. „Je nutné si uvědomit, že my vidíme příslovečnou špičku ledovce. Promořenost psychiatrickými příznaky v populaci je daleko vyšší než počet hospitalizovaných pacientů. My říkáme, že pacienti se na oddělení dostávají v okamžiku, kdy jejich příznaky začnou vadit buď jim samotným nebo okolí. Do té doby, pokud jsou ostatní schopni to tolerovat a akceptovat, na psychiatrii nikdo nepřijde. Pokud budete mít jakékoli psychické problémy, neváhejte navštívit odborného lékaře.
Wo jetzt?
Letní plovárna v Českých Budějovicích
V poslední době mnoho teplých dnů láká velké množství násvtěvníků na letní plovárnu v Českých Budějovicích. Velká obsazenost na českobudějovické letní plovárně na Sokolském ostrově láká mnoho lidí k ochlazení před tropickými teplotami. Hosté tu hledají relaxaci, i když odpolední teploty atakují již tropických 30 stupňů celsia. Obsazenost plovárny byla téměř z maximální kapacity zaplněna. Plovárna je v provozu každý den od 9 do 20 hod. Nosit roušky v areálu plovárny není nutné, ale je povinnost předložit potvrzení o testu na Covid-19.
Zeig mehr
Hokejisté Motoru na ledě Dukly bodovali
Ve šlágru kola hokejové ligy tentokrát Budějovice neuspěli. Hokejisté ČEZ Motoru prohráli ve 25. kole první WSM ligy na ledě vedoucí Dukly Jihlava 2:4 a v tabulce zůstávají na čtvrtém místě. První polovinu základní části uzavřou ve středu domácím zápasem s Benátkami nad Jizerou (17.30). Jihočeši měli podporu početných fanoušků, kteří přijeli za svým týmem speciálním vlakem. Do první řady naskočil navrátilec Květoň, ale jinak se mužstvo muselo kvůli marodce vypořádat s řadou absencí. K dispozici trenéři měli jen jedenáct útočníků a v obraně nastoupil poprvé v kariéře za první tým junior Klinecký. Před téměř pěti tisícovkami diváků začali lépe domácí. Ve 14. min. se trefil Gríger přesně do horního růžku Bláhovy klece. Na druhé straně ho mohl napodobit Nouza, leč mířil jen do tyče. Tři minuty po začátku druhé třetiny se zblízka prosadil Flek, a když o čtyři minuty později ulétl hostující obraně Anděl, bylo to už 3:0 a Bláhu v brance Motoru nahradil Gába. „Nechali jsme si soupeře odskočit soupeře na 3:0 a to už se v takovém zápase těžko otáčí. Ale bojovali jsme až do konce," konstatoval asistent trenéra hostí Radek Bělohlav. To by se rozhodně stávat nemělo. Gól na 3:1 nás mohl nakopnout, ale nestalo se. Bohužel. Stav 4:2 se pak těžko dohání. Závěrečná třetina už změnu skóre nepřinesla. Gába chytil Flekovi trestné střílení a hosté nedokázali dát branku ani v závěrečné power play. „Proměnili jsme jen jednu přesilovku a to je málo. Od druhé třetiny jsme se do toho trošku dostávali, ale první třetina nám nevyšla ani střelecky. Domácí kouč Petr Vlk byl pochopitelně spokojenější. „Utkání se divákům muselo líbit. První třetinu jsme odehráli velice dobře, ale potom přišel ve druhé z naší strany trošku útlum. Třetí třetina byla z naší strany velice dobře sehraná, když soupeř už neměl tolik příležitostí a jsme samozřejmě rádi za tři body. Budějovičtí sehrají příští zápas před domácím publikem, vyzvou soupeře z Benátek nad Jizerou. Snad se Budějovickým sníží marodka a budou nesledující zápas v plné síle. Nutně potřebují totiž bodovat.
Zeig mehr
Impozantní stavby z let před válkou
Mnoho staveb z minulosti, to je z dob před válkou stojí v Českých Budějovicích dodnes. Na náměstí byla výhybna tramvají linky L. V okolí okresního domu byl zařízen chudobinec asi pro 50 osob, kanceláře a od roku 1911 četnické velitelství. V přízemí do ulice bývaly obchody. Vstup do této části měl čp. 225. Vchod byl nedávno bezohledně zazděn a secesní schodiště přinášející do chodeb světlo strženo při rekonstrukci objektu pro nový krajský úřad. Ziskem byla místo vchodu jedna kancelář a místo schodiště tři kanceláře. V křídle do Goetheovy ulice byla od počátku zařízena okresní stravovna a zprostředkovatelna práce pro tovaryše. Také toto křídlo mělo alegorické sochy s názvy Vlast, Cestování, Píle a Práce. Secesní štuková výzdoba, průčelí a plastiky byly hrubě otlučeny a shozeny v rámci překotného vlastenectví s cílem, aby zmizelo všechno c. k. rakouské, při přestavbě okresního domu v letech 1931-1932. Přestavba byla zadána v lednu 1931 Staškovi z Trhových Svinů. Realizace se ale zdržela kvůli povolení Zemského úřadu v Praze zřídit na území stávajícího okresního úřadu elektrická díla a k tomu radnice přišla s návrhem přistavět k okresnímu domu novou budovu. Až v říjnu 1931 se radnice na návrh stavební komise usnesla definitivně upustit od přístavby okresního domu a provésti pouze adaptaci. Nehledě na nové nádraží 1908, tramvaje 1909 a městskou elektrárnu 1909. V rámci adaptace okresních domů bylo vyměněno i sociální zařízení. O čemž svědčí inzerát okresního výboru v Jihočeských listech v lednu 1932, že následkem adaptace okresních domů na Wilsonově náměstí se prodají zachovalá kamna, klosety, výlevky, vany a osvětlovací tělesa. Dobré též bylo zřízení ústředního topení a kotelny na uhlí s výtahem do Goethoevy ulice. I v minulosti se kladl důraz na precizní provedení a účelnost staveb. Tyto stavby se dochovaly až do dnešní doby ve velmi dobrém stavu.
Zeig mehr