Ústup chřipky na českobudějovicku
Těsně pod prahem epidemie se zastavila chřipková onemocnění v Jihočeském kraji. Jak naznačují čerstvá data hygieniků, za uplynulý týden nemocných naopak citelně ubylo. Na pozitivním trendu se pravděpodobně podepsal zejména fakt, že se díky jarním prázdninám podařilo zastavit šíření nákazy v dětských kolektivech. Snad se to po prázdninách znovu nerozjede. Už jsme si užili dost, doma byla s virózou dcera, pak měl problémy manžel, ani mně nebylo pár dní dobře, snad zůstane ušetřený aspoň syn, doufá jedna paní z Českých Budějovic. Virus v populaci ale stále koluje. Nebezpečná může být zejména pro starší osoby či ty, kdo již trpí jiným závažným onemocněním. I z těchto důvodů stále ve třech jihočeských nemocnicích v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Jindřichově Hradci platí zákaz návštěv. Šíření nákazy se stejným opatřením snaží zamezit také na Hluboké a nově také v Prachaticích. Kvůli zvýšenému výskytu chřipek se navíc stále víc daří také nákaze příušnicemi. Ta se svými prvotními příznaky podobá chřipce, lidé proto potížím nepřikládají velký význam a usnadňují tak šíření vysoce nakažlivé nemoci. Již několik týdnů řádí především mezi středoškoláky. „Nemoc se objevuje nejčastěji u studentů, ale jsou i případy, kdy se nakazil i někdo z dalších členů rodiny. Na toto onemocnění je třeba dávat velký pozor, nebot u mužů hrozí později případé potíže s plodností. Snad se dočkáme již zanedlouho stabilnějšího teplého počasí a chřipková epidenie odezní.
Kam dál?
Nová provozovna v poblíž náměstí v Českých Budějovicích
V Krajinské ulici vznikne nové bistro. V návaznosti na zmíněný záměr schválila radnice města pronájem prostoru určeného k podnikání v objektu Krajinská 23 pro společnost Ponorka s.r.o. Když vše půjde podle představ nového nájemce a především za předpokladu dobré epidemické situace, mohou si lidé na jídle pochutnat již začátkem léta letošního roku.
Zobrazit více
Bezemisní zelená elektrárna v Českých Budějovicích
Předsadnictvo českobudějovické teplárny reaguje na společenský vývoj a systematicky připravujeme scénáře, jak ještě víc přispět k ochraně klimatu a k co nejefektivněji využít náš systém centrálního zásobování teplem či chladem. Zamýšlené změny jsou součástí schválené dlouhodobé Strategie 2040. Její aktualizaci v červnu uložila valná hromada českobudějovické teplárny, tedy rada města, které je jejím jediným akcionářem. Naplňování strategického dokumentu nelze v ulicích krajského města přehlédnout. Horkovodní síť se prodlužuje do dalších částí, úpravou turbíny se zvýší kogenerační výroba elektřiny, tedy kombinovaná výroba elektrické energie a tepla. Tím se zlepší účinnost využití paliv. Kvůli stavbě horkovodu temelínské elektrárny, který do své sítě teplárna napojí od topné sezony 2020/21, se upravuje centrální předávací stanice a navazující horkovodní sítě. Počátkem prázdnin se tak dělo na sídlišti Vltava, příští týden 8. srpna je na řadě Pražské předměstí. To s sebou nese odstávky teplé vody, protože části horkovodu se v dané lokalitě musí vypustit. Provizorní propojení umožní, aby bylo možné příští rok vybudovat definitivní předávací místo, aniž by se narušila spolehlivost dodávek tepla a teplé vody.
Zobrazit více
V mládí chytal vážky a později je vyřezal do dřeva
Ke dřevu měl blízko vždy, původně se totiž věnoval truhlařině. Dnes je ale Jiří Nekola na plný úvazek řezbářem. Začínal jsem na malých věcech, dělal jsem třeba sovičky," zavzpomínal na své začátky Jiří Nekola ze Štipoklas u Týna nad Vltavou. „Postupně se z toho stala práce na plný úvazek. Začal jsem shánět různé odborné knihy a podobně," dodal. Právě o tomto víkendu mohli jeho práci vidět všichni, kteří zavítali na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde závěr soutěže Oslavy lesa a dřeva. Přímo na náměstí tak od pátku do neděle pracovalo na svých sochách celkem osm řezbářů z různých koutů Česka. „Měli jsme k dispozici dvoumetrový dubový kmen. Na celou práci jsme měli týden. Do čtvrtka jsme pracovali u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, zbytek doděláváme zde," vysvětlil a dodal, že se rozhodl svou sochu pojmout trochu netradičně. „Moje Vážka není z jednoho kusu, práci jsem si rozdělil, z části kmene jsem udělal podstavec, na kterém bude umístěná samotná vážka," popsal svou sochu. Na českobudějovickém náměstí došlo především na jemnější práci. „Některé detaily sochy jsou třeba opálené speciálním hořákem. Krásně vyhladí dřevo, zbaví ho jemných třísek, třeba i na místech, která jsou nedostupná. Zároveň to ale působí i jako doplněk sochy, opálené části vytvářejí stínování," přiblížil techniku zkušený řezbář. Inspiraci pro svou sochu hledal v přírodě. „Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal a ukázal na vážku ve sklenici, kterou měl s sebou i na českobudějovickém náměstí. Myslíme, že můžeme panu Nekolovi vzdát hold za jeho opravdové umění. Tato umělecká výstava byla pro všechny zúčastněné jistě velkou zábavou a poučením.
Zobrazit více