V mládí chytal vážky a později je vyřezal do dřeva
Ke dřevu měl blízko vždy, původně se totiž věnoval truhlařině. Dnes je ale Jiří Nekola na plný úvazek řezbářem. Začínal jsem na malých věcech, dělal jsem třeba sovičky," zavzpomínal na své začátky Jiří Nekola ze Štipoklas u Týna nad Vltavou. „Postupně se z toho stala práce na plný úvazek. Začal jsem shánět různé odborné knihy a podobně," dodal. Právě o tomto víkendu mohli jeho práci vidět všichni, kteří zavítali na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde závěr soutěže Oslavy lesa a dřeva. Přímo na náměstí tak od pátku do neděle pracovalo na svých sochách celkem osm řezbářů z různých koutů Česka. „Měli jsme k dispozici dvoumetrový dubový kmen. Na celou práci jsme měli týden. Do čtvrtka jsme pracovali u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, zbytek doděláváme zde," vysvětlil a dodal, že se rozhodl svou sochu pojmout trochu netradičně. „Moje Vážka není z jednoho kusu, práci jsem si rozdělil, z části kmene jsem udělal podstavec, na kterém bude umístěná samotná vážka," popsal svou sochu. Na českobudějovickém náměstí došlo především na jemnější práci. „Některé detaily sochy jsou třeba opálené speciálním hořákem. Krásně vyhladí dřevo, zbaví ho jemných třísek, třeba i na místech, která jsou nedostupná. Zároveň to ale působí i jako doplněk sochy, opálené části vytvářejí stínování," přiblížil techniku zkušený řezbář. Inspiraci pro svou sochu hledal v přírodě. „Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal a ukázal na vážku ve sklenici, kterou měl s sebou i na českobudějovickém náměstí. Myslíme, že můžeme panu Nekolovi vzdát hold za jeho opravdové umění. Tato umělecká výstava byla pro všechny zúčastněné jistě velkou zábavou a poučením.
Kam dál?
Radnice plánuje novou lávku přes Vltavu
U TJ Meteor by lávka navázala na cyklostezku, která už podél pravého břehu řeky vede a v budoucnu by nabídla pohodlnější spojení pro cyklisty směrem na Litvínovice, Planou nebo Homole. Na projekt jsme nyní dostali od Nadace Jihočeské cyklostezky příspěvek 500 000 korun. Podmínkou je, že projekt bude zpracován do konce příštího roku, uvedl náměstek primátora Ivo Moravec. Záměr je zatím ve fázi příprav. Město čeká ještě celý proces stavebního řízení a další kroky. Realizaci samotné lávky proto Ivo Moravec odhadl nejdříve na rok 2017, ale věří, že do roku 2018 by mohla začít cyklistům i pěším sloužit.
Zobrazit více
Jihostroj České Budějovice vyhrál první zápas
Chcete vidět přímo v akci nové posily Jihostroje? Poprvé tým nastoupil v Příbrami. Volejbalisté z Č. Budějovic v tréninkovém duelu zvítězili. Jihostroj první zápas vyhrál, v úterý se představí doma. V přátelském utkání jsme vyhráli první dva sety, ty další sety byly odehrány na ztráty, jak tomu bývalo dřív podle starých pravidel, popisují utkání trenéři. V úterý Jihostroj přivítá v českobudějovické Sportovní hale od 16.15 Lvy Praha. Vstup bude zdarma. Na palubovce by se měli v dresu Jihostroje poprvé představit bulharský smečař Mechkarov, nahrávač Piskáček a smečař Zmrhal. Chybí účastníci ME Španěl de Amo a Slovák Ondrovič. Všichni fanoušci Jihostroje věří v úspěch jako v minulé sezoně.
Zobrazit více
Ve školkách v Českých Budějovicích přibudou další místa
Zápisy do školek v Českých Budějovicích se letos uskuteční 2. a 3. května. Náměstek primátora, uvedl, že rada města schválila navýšení kapacity mateřské školy Pražská. Není to ale jediné chystané rozšíření městských školek. Dalších 50 míst by měla v budoucnu nabídnout školka v ulici Emy Destinnové, 56 míst vznikne v Mateřské škole K. Šatala, která je součástí Mateřské školy Nerudova. Jestli ale budou všechny tyto nové kapacity k dispozici už při jarním zápisu se zatím neví. Místa ve školkách by měla být pro všechny tříleté děti. Na lepší časy svítá rodičům tříletých dětí, kteří chtějí dát od září svého potomka do některé z českobudějovických mateřských škol. Ředitelé mateřinek musejí povinně přijmout jen pětileté děti, a tak se v minulosti stávalo, že se v některých školkách na všechny tříleté děti nedostalo. Ještě v roce 2011 nebylo do budějovických mateřských škol přijato přes sto tříletých dětí, loni už ale zbyla místa na všechny tříleté děti s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích. Místa ve školkách rozšiřujeme s ambicí umisťovat i dvouleté děti, pro které však platí jiná pravidla ohledně počtu v jedné třídě. Míst ve školkách ale má být dostatek, už tříleté děti by měly mít jistotu přijetí. V důsledku navyšování kapacity v městských školkách se uvažuje o snižování dotací na provoz školek, jež jsou soukromé. Doposud to fungovalo tak, že město jednak formou grantu přispívalo soukromým školkám na jejich činnost, jednak rodičům dítěte s trvalým bydlištěm v jihočeské metropoli, které navštěvovalo soukromou školku, přispívalo měsíčně tisícikorunou. Vzhledem k navýšení kapacity v městem zřizovaných mateřských školách se uvažuje o úpravě dotačního programu. Termín zápisů město vyhlásí tradičně na jaře. Platit při něm budou obdobná pravidla jako před rokem. Rodiče budou muset podávat přihlášky elektronicky, rozhodujícím kritériem bude věk dítěte a trvalé bydliště ve městě. Rozšíření kapacit mateřských škol bude velkou pomocí a přínosem pro mnoho rodičů.
Zobrazit více