Stavba dálnice D3 bude pokračovat
Kdo by chtěl sledovat všechno dění kolem dálnice D3 u Českých Budějovic, ten má mnoho práce. ŘSD zahájilo papírovou palbu hned na několika frontách najednou. Na magistrátu žádá třeba o změnu koryta Dobrovodského potoka kvůli tunelu Pohůrka nebo o změnu územního rozhodnutí na mimoúrovňové křižovatky Pohůrka a Hodějovice. Ty by totiž měly dostat jinou podobu, než o jaké se dosud uvažovalo. Zároveň už byla na ministerstvo dopravy podána žádost o stavební povolení na dálnici u Budějovic. A podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic by se v první polovině letošního roku mělo konat i rozhodující druhé kolo výběrového řízení na budoucího dodavatele stavby. Předmětem žádosti je dílčí změna několika desítek stavebních objektů dálnice D3. Nejpodstatnější změnu představuje změna tvaru křižovatek Pohůrka a Hodějovice. Veřejné projednávání změny územního rozhodnutí se koná 15. března na magistrátu a případné připomínky je třeba uplatnit nejpozději při tomto jednání. Nebude se měnit trasa samotné dálnice. Námitky a připomínky, které se nebudou týkat navržené změny, nebudou projednávány. Řízení o změně územního rozhodnutí by mělo mimo jiné dát odpověď na budoucí podobu křižovatky Pohůrka. Ta dostala původně jen podmíněné územní rozhodnutí, protože normám neodpovídala její vzdálenost od portálu stejnojmenného plánovaného tunelu. Změna se čeká také u dálničních sjezdů Hlinsko a Hodějovice. Předpokládá se, že ty se nebudou stavět. Přímo na ministerstvu dopravy už ŘSD zažádalo o stavební povolení. Stavební povolení navazuje na územní rozhodnutí a je nezbytným předpokladem zahájení akce. Dálnici chce ŘSD začít u Budějovic stavět ještě letos. Pokud realizace stavby dálnice D3 proběhne co nejdříve, bude to velká úleva pro dopravu ve městě České Budějovice, kde je v současné době provoz v dopravní špičce již neúnosný.
Kam dál?
Přemostění v Českých Budějovicích
Se silnicí přes řeku počítá změna územního plánu v Českých Budějovicích. Souhlas jí dala rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, nedaleko nemocnice by mohl vyrůst nový most. Sloužit bude nejen pro pěší a cyklisty, jak připouštějí dosavadní pravidla, ale i pro automobily. Problémy při letní rekonstrukci Litvínovického mostu ukázaly, že město potřebuje další přemostění Vltavy. Podle plánu by město mohlo propojit ulici Schneidera s kruhovým objezdem u Litvínovic. Na rozdíl od dřívějších plánů radnice tentokrát nepočítá ani s propojením nového mostu dál ke čtyřdvorským sídlištím, ani se stavbou spojnice Lidické třídy a Novohradské ulice přes Malý jez. Právě takové záměry byly před pěti lety důvodem masivních protestů obyvatel města. Záměrem je změnit současnou lávku pro pěší a cyklisty v most, který by byl i pro auta. Sdružení pořádá již přes šest let osvětové akce, besedy a přednášky ve prospěch alternativních způsobů dopravy. Nový most by přivedl více automobilů do další části města. České Budějovice jsou už jen krůček od zahlcení automobily. V některých evropských zemích jsou dopravní koncepty postavené na jiných základech, třeba s výrazně posílenou pozicí cyklodopravy. Právě posílení cyklodopravy by mělo být pro České Budějovice velkým přínosem, protože právě zde mnoho lidí využívá k dopravě jízdní kolo.
Zobrazit více
Několik dobrých rad jak zmírnit zimní únavu
Zimní měsíce jsou náročné pro tělo i duši. Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Je nám zima, chybí nám slunce, za tmy se probouzíme, vyrážíme do práce a často se za tmy i vracíme domů. Převládá pocit lenosti. Také byste nejraději byli medvědem, na zimu se uložili k zimnímu spánku a vylezli z peřin až na jaře? Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Klíčem k úspěchu je kvalitní spánek a odpočinek. Pravidelný režim. Režim je důležitý ve všech aspektech našeho života. Nastavte si takový režim dne, který bude vyhovovat vaším potřebám a snažte se jej dodržovat. S režimem úzce souvisí délka spánku, kterou odborníci nejčastěji odhadují na 8 hodin denně u dospělého člověka, každému ale vyhovuje něco jiného. Láká vás představa prospaného víkendu? Odolejte. Snažte se vstávat i ve svých volných dnech přibližně ve stejnou dobu. Nenarušíte tak rytmus těla, který jste si nastavili a vyvarujete se tak náročnému pondělnímu vstávání. Ani zima, ani teplo. Optimální teplota pro spánek je zhruba o 2° nižší než v ostatních místnostech. Pokud máte ve své ložnici tepleji, můžete se budit teplem nebo žízní. Chladnější prostředí nám naopak nepřidá u ranního vstávání, kdy se nám nechce z příjemně vyhřátých peřin. Na noc si topení stáhněte o pár stupňů. I přesto, že je venku zima, krátké vyvětrání před spaním a po probuzení je výborným pomocníkem. Vzduch v ložnici se vymění a vám se bude hned usínat lépe. Jaké přikrývky? Vhodné po celý rok jsou tzv. celoroční přikrývky. Jestliže však chcete na zimu přikrývku vyměnit, dnes již existuje několik variant využívající moderní materiály. Ty jsou příjemně lehké a splývavé a přitom dokážou zajistit vysokou hřejivost. Za každých okolností je vhodná přikrývka s vyšší gramáží náplně, právě ta je určená pro chladnější období a pro ty z vás, kteří se rádi zachumláte do objemné přikrývky. Důležitou roli hraje také polštář. Vyzkoušejte například zdravotní polštáře.Správná volba matrace. Matrace hraje nesmírně důležitou roli, ať je zima nebo léto. Jejímu výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Máte snad nějaké zdravotní omezení? Nebolí vás záda při spánku? Vyhovuje vám tvrdší podložka pro spánek nebo se raději uvelebíte do měkkého? Máte rádi paměťovou pěnu? To vše bychom při výběru matrace měli mít na vědomí. Všechny tyto aspekty bychom měli brát vážně na vědomí at už při spánku v domácím prostředí, nebo při jakémkoli ubytování.
Zobrazit více
Výročí Českých Budějovic připomíná sada mincí
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka. Je na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu. Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů. „Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka. „Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.
Zobrazit více