Budějovickou dálnici čeká změna
Pokračuje příprava dálničního spojení jižních Čech. Staví se na trase od Veselí nad Lužnicí po České Budějovice a připravuje se i obchvat města. Stále ale zůstává několik nevyřešených otazníků, které mohou realizaci vytoužené komunikace citelně přibrzdit. Výrazně třeba pokročily práce na úseku Borek Úsilné. Už je na mostě přes potok Kyselá voda v současnosti dokončena celá pravá strana. Nyní pracujeme na mostních římsách. Na levé straně bude ještě dobetonováno poslední, čtvrté pole a most bude dokončen. I zde budeme poté pracovat na mostních římsách,příká vedoucí stavby. V nejbližší době slibuje Ředitelství silnic a dálnic České republiky také zahájit přeložky inženýrských sítí a další přípravné práce na úseku Ševětín Borek, který se jediný mezi Veselím nad Lužnicí a Úsilným ještě nestaví. A do finále spějí výkupy pozemků pro úsek dálnice D3 u Českých Budějovic. Z trasy, jež se má stát obchvatem krajského města, už je jenom kolem deseti procent vlastníků, se kterými ještě ŘSD neukončilo jednání. Na druhou stranu se ale má měnit podoba sjezdů u Českých Budějovic. Spolupráce soukromého sektoru a státu možná přijde v úvahu, pokud se týká dálnice D3, respektive jejího pokračování na jih od Českých Budějovic. Pokud by se stavby nepodařilo zahájit do roku 2020, kdy končí současné období evropských dotací, zůstala by otázka na bedrech českého státu. A ten by možná mohl sáhnout i po projektu spolupráce se soukromníky, kteří by dálnici postavili a udržovali, ale také za to inkasovali mýtné. Vedení resortu je ale pokud se týká nejbližšího výhledu na financování dálnic optimistické. Několik úseků dálnice D3 Úsilné Hodějovice a Hodějovice Třebonín, což by bylo necelých 20 kilometrů komunikace směrem k rakouské hranici. V roce 2017 chce resort dopravy začít stavět celkově dalších 140 km dálnic, což by byl dvojnásobek oproti letošku. Někteří odborníci ale upozorňují, že jde spíše o optimistickou variantu. Ne všude jsou třeba k dispozici potřebné pozemky. A často ještě nezačala ani výběrová. Stačí přitom jen jediné odvolání a původní časové odhady se mohou zcela zbortit. Ukázalo se to nedávno třeba na úseku Borek Úsilné, kde spory ve výběrovém řízení protáhly vyhlášení vítěze o neuvěřitelné tři roky. V jižních Čechách jsou pak pro budoucnost otazníkem třeba už zmíněné nové posudky vlivu staveb na životní prostředí. Budou se zpracovávat nejméně rok nebo déle. A pak bude nutné projít celým kolečkem dalších řízení. A komplikace mohou nastat i tam, kde je již projekt připraven. Třeba u Českých Budějovic se nedávno redukoval počet sjezdů z dálnice. A ty zbylé by měly dostat jinou podobu. Zaberou pravděpodobně více místa při jednodušší konstrukci. Bude to ovšem vyžadovat příslušnou změnu v rámci územního řízení. V každém případě čeká dostavbu dálnice ještě mnoho složitých jednání, která se mohou táhnout poměrně dlouho. O dalším průběhu stavby budeme občany průběžně informovat.
Kam dál?
Nová kavárna u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích
Aktivní městský park BosoNoha s dvaceti herními a smyslovými prvky slavnostně otevře 1. června u Kavárny Lanna u Dlouhého mostu. Současně s ním tady zahájí provoz Kavárna Deníku, komunitní centrum, v němž se budeme setkávat s Vámi, našimi čtenáři, a chystat pro vás zajímavé akce. Užijete si také workshopy, vycházky s nordic-walking holemi, setkat se budete moci s indiány, kartářkou, nutriční terapeutkou, hrát budou dvě kapely. Těšíme se na vás! BosoNoha je aktivní městský park v centru Budějovic u Dlouhého mostu. Na ploše bezmála půl hektaru se nachází třináct pohybových herních prvků, smyslový chodníček pro bosou nohu s různými povrchy, zpevněné plochy pro bezpečnou hru dětí i cvičení. Ale také infocentrum s půjčovnou sportovních potřeb, bistro s prostorem pro rodiny. Chybět nebude pódium pro divadelní představení, koncerty či přednášky. Děti si užijí trampolínu, v parných dnech poslouží osvěžující mlhoviště. Tento městský park bude pro občany velkým přínosem.
Zobrazit více
Náročný Silvestr v Českých Budějovicích
Silvestrovská noc byla pro Záchranou zdravotnickou službu Jihočeského kraje a pro jihočeské nemocnice náročná. Výjezdy v kraji zajišťovalo standartních padesát skupin včetně 15 lékařů, 50 zdravotnických záchranářů a 40 řidičů záchranářů. O silvestrovské noci řešili zhruba stejný počet událostí jako předešlý rok, tj. 142 incidentů. Poslední noc v roce ale znamenala navýšení o 65% událostí oproti průměru při nočních směnách. Nejvíce lidé volali na linku 155 první hodiny Nového roku. Převážně k pádům, řezným ránám, úrazům při napadeních pod vlivem alkoholu a intoxikace alkoholem došlo v 28 případech. Lékaři traumatologického oddělení vedli již před půlnocí první operaci pacienta, kterému museli bohužel po použití zábavní pyrotechniky amputovat třetí prst na levé ruce. Na silvestra ošetřili ve strakonické nemocnici 15 pacientů. Stejnému počtu zraněných poskytla své služby i nemocnice v Táboře. Silvestrovské oslavy z pohledu hasičů byly na jihu Čech extrémně klidné, nemuseli jsme řešit v souvislosti s nimi žádné zásahy.
Zobrazit více
Pyrotechniku nepodceňujte
Blížící se oslavy příchodu nového roku se většinou neobejdou bez zábavné pyrotechniky. Policisté radí, jak bychom ji měli používat, aby to pro nás bylo bezpečné. Zde je několik rad, na které by každý, kdo se zábavnou pyrotechnikou bude zacházet, měl důsledně dbát: - vždy se důsledně seznámit s návodem na použití a tento bezpodmínečně dodržovat - pyrotechnické prostředky nikdy neupravovat a používat je v takovém stavu, v jakém jsme je zakoupili - prostředky zábavní pyrotechniky používat jen k určenému účelu - s prostředky zábavní pyrotechniky vždy zacházet jako s nebezpečným, výbušným materiálem - při používání prostředků zábavní pyrotechniky se vyvarovat nadměrného používání alkoholu - zvolit vhodné místo k použití pyrotechniky v souladu s instrukcemi v návodu k použití vždy na volném prostranství v dostatečné vzdálenosti od domů, zaparkovaných aut nebo kontejnerů - skladovat pyrotechniku v chladu a suchu mimo dosah dětí a nezpůsobilých osob - používat vhodné ochranné pomůcky - vyhnout se rizikové společnosti například opilých lidí manipulujících s pyrotechnikou - závadné pyrotechnické výrobky likvidovat dle doporučení výrobce (v případě selhání počkat 20 minut, poté umístit do nádoby s vodou na 24 hodin a následně zakopat do země) - vždy se přesvědčit, zda nedošlo k selhání některého z výrobků a zabránit tak možnému zneužití jinými osobami nebo dětmi - vždy dodržovat bezpečnou vzdálenost při odpalování - ochránit domácí zvířata před možnou újmou ze strany pyrotechnických výrobků - poučit své blízké, zejména děti o rizicích plynoucích z používání pyrotechnických výrobků.
Zobrazit více