Potyčka dvou mužů v Českých Budějovicích
V sobotu 5. května krátce před půlnocí vzbudil obyvatele českobudějovického Palackého náměstí křik pod okny domu. Původ hluku byl nasnadě. K potyčce dvou mužů se skupinou přihlížejících okamžitě vyjížděli strážníci. Vyřizování sporu se neobešlo bez zranění. Na oznámení o napadení muže před jedním z barů v blízkosti Palackého náměstí vyjížděla hlídka městské policie a strážníci na místě zastihli skupinu osob, která přihlížela potyčce dvou mladých mužů. Ale důrazná výzva strážníků postačila k tomu, aby muži svůj spor ukončili. Jak strážníci vzápětí zjistili, jejími aktéry byli šestadvacetiletý muž ze Slovenska a pětadvacetiletý muž z Českokrumlovska. V uvedení důvodu sporu se však oba dva i přítomní svědci rozcházeli. Pětadvacetiletý muž měl údajně bránit svou přítelkyni, kterou napadl šestadvacetiletý Slovák. Ten se však tomuto tvrzení bránil. Strážníkům naopak uvedl, že byl bezdůvodně udeřen do hlavy. Jeho krvácející zranění si zjevně žádalo lékařské ošetření. Strážníci proto šestadvacetiletého muže předali do rukou zdravotníků, kteří ho převezli do českobudějovické nemocnice. Celý případ předali strážníci do rukou přivolané hlídky Policie ČR. Přestupkem proti občanskému soužití se budou nyní zabývat policisté z obvodního oddělení Policie ČR v ulici Tř. 28. října v Českých Budějovicích.
Wo jetzt?
Nebezpečný řidič pod vlivem alkoholu
Noční vyjížďku si muž z Tábora za rámeček nedá. Do ostrůvku na křižovatce ulic Nádražní a Generála Píky narazil v neděli krátce po půlnoci řidič vozidla značky Kia zrovna ve chvíli, kdy tudy projížděli strážníci. I při defektu jednoho z předních kol pokračoval v jízdě ještě několik desítek metrů, než ho dostihli strážníci. Už první slova řidiče napověděla, že není zcela v střízlivý. Orientační zkouška ukázala při prvním měření 2,8 promile. Případ dále šetří Policie ČR. Muž bude čelit obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Těchto bohužel nebezpečných činů přibývá a orgány státní služby by je měly začít tvrději trestat.
Zeig mehr
Masopust na zámku
.V sobotu 19.2. se konal tradiční masopust - zabíjačka s ochutnávkou různých specialit. Nechyběly zde také Řeznické kapely kvůli masopustní veselici. Oslava se konala v loveckém zámku Ohrada u Českých Budějovic.
Zeig mehr
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Zeig mehr