Potyčka dvou mužů v Českých Budějovicích
V sobotu 5. května krátce před půlnocí vzbudil obyvatele českobudějovického Palackého náměstí křik pod okny domu. Původ hluku byl nasnadě. K potyčce dvou mužů se skupinou přihlížejících okamžitě vyjížděli strážníci. Vyřizování sporu se neobešlo bez zranění. Na oznámení o napadení muže před jedním z barů v blízkosti Palackého náměstí vyjížděla hlídka městské policie a strážníci na místě zastihli skupinu osob, která přihlížela potyčce dvou mladých mužů. Ale důrazná výzva strážníků postačila k tomu, aby muži svůj spor ukončili. Jak strážníci vzápětí zjistili, jejími aktéry byli šestadvacetiletý muž ze Slovenska a pětadvacetiletý muž z Českokrumlovska. V uvedení důvodu sporu se však oba dva i přítomní svědci rozcházeli. Pětadvacetiletý muž měl údajně bránit svou přítelkyni, kterou napadl šestadvacetiletý Slovák. Ten se však tomuto tvrzení bránil. Strážníkům naopak uvedl, že byl bezdůvodně udeřen do hlavy. Jeho krvácející zranění si zjevně žádalo lékařské ošetření. Strážníci proto šestadvacetiletého muže předali do rukou zdravotníků, kteří ho převezli do českobudějovické nemocnice. Celý případ předali strážníci do rukou přivolané hlídky Policie ČR. Přestupkem proti občanskému soužití se budou nyní zabývat policisté z obvodního oddělení Policie ČR v ulici Tř. 28. října v Českých Budějovicích.
Wo jetzt?
Duševní choroba je horší než si zlomit nohu
Povídá se, že každý třetí člověk si aspoň jednou ve svém životě projde ať už léčenou nebo neléčenou depresí. Podle odhadů by dokonce v roce 2020 měly být psychiatrické nemoci druhým nejčastějším důvodem pracovních neschopností. Naše společnost stále do značné míry vnímá psychiatrické problémy jako určitou zvláštnost, potvrzuje primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček. Přiznat si, že jsem duševně nemocný, je pro člověka většinou velmi obtížné. Jde ale přece o chorobu a nemoc duše je stejná jako nemoc jakékoli části těla. Onemocnět duševní chorobou není o nic složitější než si například zlomit nohu. Podle Dr. Nováčka není nikdo z nás vůči duševním chorobám imunní. Riziko, čím můžeme onemocnět, se ale mění s věkem. „Mezi dvacátým a třicátým rokem propuká například schizofrenie, později nejsou výjimkou bludy, ve stáří nás všechny čeká demence. K lékaři nedostanou všichni, kdo nějaké rysy duševní choroby vykazují. „Je nutné si uvědomit, že my vidíme příslovečnou špičku ledovce. Promořenost psychiatrickými příznaky v populaci je daleko vyšší než počet hospitalizovaných pacientů. My říkáme, že pacienti se na oddělení dostávají v okamžiku, kdy jejich příznaky začnou vadit buď jim samotným nebo okolí. Do té doby, pokud jsou ostatní schopni to tolerovat a akceptovat, na psychiatrii nikdo nepřijde. Pokud budete mít jakékoli psychické problémy, neváhejte navštívit odborného lékaře.
Zeig mehr
Výpomoc lidem bez domova
Pomoci azylového Domu sv. Pavla v Českých Budějovicích mohli v několika předešlých mrazivých dnech využít lidé bez domova víve než obvykle. Protože noční teploty klesly až pod minus pět stupňů Celsia, byla jídelna v charitativním zařízení otvřena i přes noc. Bezdomovci, kteří nechtějí využívat nocleh nebo ubytování za cenu od 50 do 120 korun, mohli přečkat mrazivé noci v suchu, teple a zdarma. Krizový režim a ubytování v Českých Budějovicích využilo až patnáct lidí. V jídelně se sice musí přes noc sedět, ale zájem klientů svědčí o tom, že službu rádi využili. Celodenní ubytování je v domě zcela naplněno, volná nyní bývají jen lůžka na nocleh. Je moc dobře, že tato organizace pomáhá těmto lidem bez domova, když jim jídlo a ubytování, které jim poskytuje pomáhá přečkat toto pro ně velmi těžké období.
Zeig mehr
Pozor na zamrzlou řeku varují záchranáři
Mrazivé počasí nepolevuje. Ačkoliv meteorologové předpovídají oteplení, v noci na pátek teploty na mnoha místech v okrese poklesly k hodnotě minus 20 stupňů Celsia. Na rybnících i řekách by bruslení zatím mohlo být nebezpečné. Bruslaři se dokonce tento týden proháněli i po zamrzlých řekách v Českých Budějovicích. Podle Petra Kočvary, předsedy Vodní záchranné služby českobudějovické místní skupiny Českého červeného kříže, je ale bruslení po řekách velmi zrádné. „Sám bych zatím nevstoupil ani na zamrzlý rybník, natož na řeku. Síla ledu určitě zatím nebude ideální," varoval záchranář. Podle něj musí být led, který udrží člověka, silný minimálně deset centimetrů. „To ovšem platí na rybníce. Řeky mohou být velmi zrádné," upozornil Petr Kočvara s tím, že například u teplejších přítoků může být led mnohem tenčí než na jiných místech. Dobrou prevencí je mít u sebe takzvané švédské bodce, ideálně zavěšené kolem krku, ale samozřejmě ne tak, abyste se na nich oběsili," zmínil vodní záchranář. „Když se ponoříme do vody, můžeme se pomocí těchto bodců vyškrábat zpátky na led. Dobře poslouží i šroubovák zabroušený do špičky," doplnil Petr Kočvara. Dodal, že dostaneme-li se zpátky na zamrzlou hladinu svépomocí, rozhodně bychom na ni neměli stoupat. Ideální je plazit se po ledu směrem ke břehu. Mrazy působí problémy řidičům, i těm, kteří usedají za volanty vozů MHD. Překážkou je například námraza na drátech elektrického vedení, která někdy znemožňuje jízdu trolejbusů. Zima ještě nekončí a mrazy nám všem jistě připraví mnohá překvapení, tak buďte všichni obezřetní a počítejte s tím, varují záchranáři.
Zeig mehr