Právě teď je doba na očkování proti klíšťatům
Zápal mozkových blan, vysoké horečky nebo zvracení. To jsou jen některé příznaky klíšťové encefalitidy. Předejít se této nemoci dá očkováním, na které je podle odborníků teď ideální čas. Lékaři z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice uvádějí, že první dvě dávky se dají stihnout do léta. A zajišťují devadesátiprocentní účinnost s tím, že dokončení očkování by se uskutečnilo na podzim. Jinak je tomu v případě lymeské boreliózy. Na nemoc, jíž se v loňském roce v kraji nakazilo 453 lidí, totiž zatím očkování neexistuje. Do budoucna by tomu ale mohlo být jinak. I jihočeští vědci se podílejí na výzkumu, který by mohl do budoucna vést k vývoji vakcíny. Zatímco ještě před lety byla otázka očkování proti lymeské borelióze, nemoci způsobené bakterií rodu Borrelia teď se zdá, že se blýská na lepší časy. Svou zásluhu na tom můžou mít i vědci z Akademie věd České republiky. Jsou totiž součástí evropského projektu, jenž je zaměřený na hledání vakcíny proti této nemoci.
Kam dál?
Kam jít za poznáním a zábavou na českobudějovicku
Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku? Například můžete navštívit výstavu chryzantém, ovoce a zeleniny, která provoní po oba víkendové dny, tj. 14. a 15. října, tvrz Žumberk u Nových Hradů. Návštěvníci uvidí suchou vazbu květin a využít mohou poradnu. Po oba dny bude otevřeno od 9 do 16 h. Tradiční burza sběratelů se koná v sobotu 14. října od 7 h ve společenském sále českobudějovického DK Metropol. Jitrnicové pochoutky čekají v sobotu 14. října od 10 h na návštěvníky Borovanského mlýna. Kromě kulinářských zážitků budou připraveny soutěže, řemeslný jarmark nebo pohádkové divadlo. Švestkové trhy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se konají ještě v sobotu 14. října od 9 do 17 h. Představují se prodejci tradičních českých výrobků a řemeslníci, smlsnete si na dobrotách. Od 10 do 12 h zahraje Šumavská osmička, od 14 do 16 h Nouze. Pivovarské slavnosti vypuknou v sobotu 14. října od 15 h v českobudějovickém pivovaru Samson. Nabídnou pivní soutěže, exhibice historických motorek nebo ukázky hasičské techniky. Písničkami potěší například Patrola Šlapeto, hvězdou programu bude americká zpěvačka působící v Česku Tonya Graves. Součástí slavností budou komentované prohlídky pivovaru, vstup je zdarma. Nejen tyto akce, ale i další v příštích týdnech zajisté potěší obyvatele Českých Budějovic a okolí.
Zobrazit více
Změna provozu v Kauflandu České Budějovice
Dopravní poměry na Dlouhé louce u českobudějovického Kauflandu se brzy změní. Ve druhé polovině března začnou podél Dlouhé louky stavbaři vytvářet zálivy pro nové zastávky MHD. Do budoucna Budějovičtí plánují i proměnu nedaleké kruhové křižovatky přímo u obchodního domu. Zakázku za zhruba 4,7 milionu korun zajistí firma Strabag. Akce má začít 25. března a skončit za 90 dnů. U Kauflandu zastaví autobusy na linkách 7 a 15, které tudy běžně jezdí, pouze obslouží jednu zastávku navíc. Spoje linky 15 jezdí mezi Papírenskou ulicí nedaleko od nemocnice na Výstaviště a na sídliště Šumava a Vltava. Linka číslo 7 spojuje budějovické sídliště Máj s Rožnovem, Včelnou a Boršovem nad Vltavou. Podél Dlouhé louky začnou stavbaři v březnu vytvářet zálivy pro nové zastávky MHD a do budoucna je v plánu i úprava kruhové křižovatky, která je spojnicí Dlouhé louky se silnicí směřující ke Kauflandu a ulicí Na Sádkách vedoucí do Čtyř Dvorů. Jak bude křižovatka v budoucnu vypadat, zatím není zcela jasné. Jsou zpracované studie s několika variantami jejíž termín zatím není znám. V plánu jsou i další úpravy prostranství u Kauflandu.
Zobrazit více
Historické autobusy ve městě České Budějovice
V pátek večer se v dopravním podniku na Novohradské ulici rozezněla rocková hudba, v sobotu pak halu a její okolí zaplnili návštěvníci, kteří se přišli podívat na to, jak vypadá zákulisí hromadné dopravy. Historické autobusy se v sobotu vrátili do Českých Budějovic. Zájemci se s nimi mohli projet například při spanilé jízdě městem. Děti i jejich rodiče se tak mohli posadit za volant přistavěných vozů MHD nebo se mohli poučit o tom, jak se ubránit při útoku v autobusu na prezentaci bojového systému. Šla jsem si sednout do autobusu, ve kterém předváděli útok teroristy. Bylo to drsné, vůbec nevím, jestli bych v takové situaci dokázala nějak reagovat, přiznala Martina z Českých Budějovic, která na sobotní akci dorazila i s přítelem. Přišli jsme sem hlavně kvůli těm historickým autobusům, jsou krásné. Ale ty dnešní jsou při jízdě mnohem pohodlnější, doplnila se smíchem. V depu ale nechyběl ani různorodý program, sportovní ukázky nebo bubenická show. Pro děti bylo připraveno malování na obličej nebo třeba projížďka ve šlapacích motokárách. Sobotní akci, na které se vystřídalo kolem dvanácti stovek návštěvníků pak zakončila spanilá jízda městem. Na tu se vydaly historické autobusy plné nadšených milovníků těchto vozidel. Je dobré, že si v dopravním podniku vzpoměli na tyto úžasné stroje a dopřáli ostatním vzdát hold jejich kráse.
Zobrazit více
