Motor České Budějovice opět posílí své řady
Další posila pro hokejový Motor. Prozatím přicházela do týmu především zkušenost. Dvacetiletý talentovaný forvard přichází z Liberce jako velký příslib do budoucna. Josef Mikyska, šikovný útočník pochází ze severočeského Frýdlantu, hokejově vyrostl zejména v liberecké mládežnické líhni. Od čtrnácti už hrál za starší dorost a v této kategorii byl později i druhým nejproduktivnějším hráčem celé extraligy. Na část sezony 2011 – 12 si odskočil i do nadnárodní MHL, kde hájil barvy Tatranských Vlků ze Spišské Nové Vsi, tehdejší líhně týmu KHL z Popradu. Po návratu se zapojil i do přípravy libereckého A týmu, ale v něm dostal šanci pouze v uplynulé sezoně, kdy zasáhl do šesti duelů play out a jednoho zápasu Ligy mistrů. Jinak ale působil převážně na farmě v Benátkách, kde se mu velice dařilo, vždyť ve dvaceti letech dokázal nastřádat v uplynulé sezoně úctyhodných 44 kanadských bodů. Řádně trápil i českobudějovické protihráče v semifinále play off první ligy, kde si ho hodně všímalo i vedení Motoru. „Je to hráč velmi šikovný na puku, s dobrým čtením hry a přes svou subtilní postavu je velmi odolný v osobních soubojích a je použitelný i do přesilovky. Proto jsme o něj projevili zájem a pokud se naše předpoklady potvrdí a Mikyska do našeho mužstva zapadne, jsme s Libercem domluveni na jeho případném přestupu," odhaluje pozadí příchodu nové posily generální manažer klubu Stanislav Bednařík. Mikyska se na jihu Čech představí jako člen Motoru poprvé v pondělí, kdy mužstvo zahájí letní přípravu na další sezonu. Předpokládáme, že tento talentovaný mladík splní naše představy, citelně doplní mužstvo a bude platnou oporou v příští sezoně.
Kam dál?
Hasiči sundali z komína mrtvého čápa
Na Českobudějovicko přiletělo zatím jen pár čapích jedinců. Jak uvedl vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků, na některých místech okresu sice čápy zaznamenali, všude je však vždy jen jeden z páru. Čáp byl viněný například v Dubném, ve Strýčicích nebo Hluboké nad Vltavou. Právě na Hluboké má pobyt čápa špatný a smutný konec. Ten na komín u zdejšího zahradnictví přiletěl 19. března, o čtyři dny déle jej však místní a budějovičtí hasiči sundavali z hnízda mrtvého. Čáp byl odvezen na státní veterinární kliniku na pitvu. Na jeho těle nebylo zřejmé poranění, bude se proto kvůli podezření na otravu dělat i toxikologie. Výsledky by měly být hotové do několika dnů. Oba členové čapího páru se zatím uhnízdili jen v Kaplici. S následným oteplením se očekává přílet zbylých jedinců.
Zobrazit více
Strašidla na Dobré Vodě u Českých Budějovic
Strašidelné bytosti se v sobotu po setmění objevily na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Spolek Děti Dobré Vody tu pořádal už čtvrtý ročník halloweenského lampiónového průvodu. Tento nápad vznikl v době, kdy mé dvě dcery byly menší a nebylo tu co dělat. Tak jsem navrhla, že si vezmeme masky a uděláme malý halloweenský průvod. Už první rok se to rozneslo po sociálních sítích a přišlo kolem padesátky dětí, teď jich je nejmíň dvojnásobek jak z Dobré Vody, tak z blízkého okolí, těší hlavní organizátorku akce Kateřinu Trávníčkovou. O tom, že její nápad padl na úrodnou půdu, svědčila nejen spousta capartů, ale i rodičů v maskách. Je fajn se zapojit a na chvilku si zahrát na někoho jiného. Naopak s trochou nervozity se na startu potýkali malí účastníci. A měly k tomu dobrý důvod. Na hrázi rybníka totiž na odvážné účastníky průvodu číhal celý zástup strašidel, za které byly většinou převlečené starší děti. Jejich výkon si vysloužil nejedno vypísknutí úlekem a občas i nějakou tu slzičku a skok do bezpečného náručí rodičů. Jak by ne, projít potmě jen s rozsvíceným lampiónem kolem smrtky či bludičky chtělo pořádnou dávku odvahy, co teprve setkání s krampusem? Právě takovou masku si vlastnoručně připravil jeden starší chlapec. Toto příjemné setkání a jistě pro mnohé děti bude nezapomenutelným zážitkem. Již ted se můžeme těšit na příští strašidelné setkání v příštím roce.
Zobrazit více
Právě teď je doba na očkování proti klíšťatům
Zápal mozkových blan, vysoké horečky nebo zvracení. To jsou jen některé příznaky klíšťové encefalitidy. Předejít se této nemoci dá očkováním, na které je podle odborníků teď ideální čas. Lékaři z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice uvádějí, že první dvě dávky se dají stihnout do léta. A zajišťují devadesátiprocentní účinnost s tím, že dokončení očkování by se uskutečnilo na podzim. Jinak je tomu v případě lymeské boreliózy. Na nemoc, jíž se v loňském roce v kraji nakazilo 453 lidí, totiž zatím očkování neexistuje. Do budoucna by tomu ale mohlo být jinak. I jihočeští vědci se podílejí na výzkumu, který by mohl do budoucna vést k vývoji vakcíny. Zatímco ještě před lety byla otázka očkování proti lymeské borelióze, nemoci způsobené bakterií rodu Borrelia teď se zdá, že se blýská na lepší časy. Svou zásluhu na tom můžou mít i vědci z Akademie věd České republiky. Jsou totiž součástí evropského projektu, jenž je zaměřený na hledání vakcíny proti této nemoci.
Zobrazit více