Hokejisté Motoru důležité body neuhráli
Před již tradičně parádní návštěvou pěti tisíc fanoušků zápas nabíral tempo jen pomalu. Až těsně před první sirénou se diváci poprvé dostali do varu, když gólmana Benátek Jelínka propálil obránce Vráblík. Jenže krátce po změně stran bylo vyrovnáno. Gábu v domácí brance zaskočil dalekonosnou střelou Ulrych. Poté se zápas lámal. Motor promarnil přesilovku pět na tři a naopak hosté šli v početní výhodě do vedení. Těsně před druhou přestávkou ještě mohl vyrovnat Heřman, ale nastřelil jen tyč. Co se nepovedlo jemu, dokázal v přesilovce hned na úvod třetí třetiny obránce Mucha. Jenže hladovější po úspěchu byli hosté. Nejprve Gábu prostřelil po rychlé akci Skalický a v přesilovce pět na tři definitivně uzavřel skóre Víšek. Jihočeši nedokázali alespoň zmírnit stav ani v závěrečné power play. "Za vyrovnaného stavu byl soupeř trpělivější a potrestal naši fatální chybu," zlobil se Bělohlav. Hostující kouč Filip Pešín byl s tříbodovým vítězstvím nadmíru spokojen. "Přijeli jsme s velkým respektem a vědomím, že domácí mají velkou sílu. Snažili jsme se hrát z obrany, což se nám většinu utkání dařilo. Rozhodlo, že jsme ubránili dlouhé oslabení tři na pět, naopak sami jsme ve stejné početní výhodě skórovali. To byl jediný rozdíl mezi oběma týmy.
Kam dál?
Město České Budějovice přidá místa pro prvňáčky
Problémem je rozložení zájmu rodičů, proto budou některé školy odmítat děti. V ZŠ Dukelská dokonce hrozilo, že se do lavic nedostanou ani všechny děti z obvodu. U zápisu nabídli necelých 60 míst. Podle ředitelky Marie Kocurkové zde ale měli po odečtení odkladů 99 zájemců. Nyní se připravují i na to, že by otevřeli první třídy tři. I když by to bylo prostorově komplikované, protože budova je na hranici kapacit, uspokojili by pak alespoň všechny zájemce ze školského obvodu. O přijetí či nepřijetí dětí bude ZŠ Dukelská informovat rodiče v úterý. Žádnou třídu navíc oproti plánovaným čtyřem nemohou přidat v ZŠ O. Nedbala na sídlišti Šumava. Podle ředitele Miroslava Poláčka je už teď škola tak plná, že volné jsou pouze dvě odborné učebny fyziky a chemie, které jsou speciálně zařízené a všechny další prostory jsou obsazené. Naplněná je i kapacita družiny. V této škole se ale podle ředitele podaří děti z obvodu umístit. Odmítat budou jen děti bydlící mimo obvod. Třídu navíc by v případě nutnosti mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara, měli by jich potom pět. Tam, kde mají volno, totiž budou muset pojmout i děti ze škol, které jsou doslova nacpané až po střechu a musejí už další děti odmítat. Situaci ještě zhoršují takové faktory, jako jsou děti z okolních obcí, které chtějí jejich rodiče přihlásit v Českých Budějovicích nebo zmenšený podíl odkladů. „Letos bylo pouze dvanáct procent odkladů, dlouhodobý průměr odkladů je dvacet procent," říká k tomu náměstek primátora Martin Maršík a dodává, že i to zvyšuje tlak na školské kapacity. Město původně chtělo na podzim otevřít pro prvňáčky 45 tříd. Teď podle náměstka primátora počítá se 48 třídami a nevylučuje, že by jich nakonec mohlo být až 50. Třídy navíc by mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Teď připravují k otevření třídy prvňáčků, v případě nutnosti by jim kapacity umožňovaly i otevření pěti tříd. Ředitel školy Vladimír Čunát ale upozorňuje, že zatím je situace nejasná. U zápisu měli 120 dětí, 20 chtělo odklad. Zbývajících sto odpovídá čtyřem třídám, ale někteří rodiče už ohlásili, že byli přijati jinde. Další rodiče se naopak ptají jestli by na základce nebylo místo. Podle náměstka primátora Martina Maršíka se město musí připravit na to, že počty prvňáčků neklesnou ještě čtyři roky, pak by jich mělo začít ubývat a s tím by mohl polevit i tlak na školské kapacity. Věc chce ale radnice řešit, aby se vyhnula situacím, kdy rodiče nocují před školami, aby pro děti dostali přední místo u zápisu. Pro rodiče je získání vhodné školy nutné třeba kvůli dojíždění. Radnice ale zdůrazňuje, že celkově pro všechny děti místo je.
Zobrazit více
Zázemí pro výstavbu další fakulty
Více než miliarda korun z různých zdrojů putovala v uplynulých deseti letech do vylepšení zázemí studentů Jihočeské univerzity. Na stavbu nových budov či modernizaci přístrojového vybavení co nevidět navážou další projekty. Studentský klub a Centrum pro handicapované studenty začne v univerzitním kampusu ve Čtyřech Dvorech růst už příští měsíc. Schyluje se i k modernizaci auly zvané Bobík a především k přípravám zázemí pro plánovanou technickou či technologickou fakultu, již devátou v pořadí. Má vize dalšího rozvoje univerzity zahrnuje zřízení technologického institutu, který by byl jako univerzitní ústav základem technické nebo technologické fakulty, řekl rektor JU. Doplnil, že se vznikem další fakulty se počítá ve střednědobém až dlouhodobém výhledu. Smělým plánům by nemusel bránit ani nedostatek peněz. Podle vedoucího odboru investic rektorátu JU, může univerzita získat nemalé prostředky na svůj další rozvoj z operačního programu určeného na vývoj, výzkum a vzdělávání. Z tohoto balíku peněz by si škola teoreticky mohla ukrojit určitý díl právě na stavbu zázemí technologického institutu. Doplnil, že reálnější obrysy v tuto chvíli mají jiné investiční záměry, například přestavba části bývalého zemědělského podniku na výukový minipivovar a minimlékárnu pro studenty. Ač na přednášky a semináře jezdí do centra Budějovic mnozí studenti, kde jsou budovy Pedagogické fakulty, rozrůstající se a stále modernější univerzitní kampus ve Čtyřech Dvorech si užije i tak. Bydlí totiž na koleji. Ty jsou spolu s budovami Zemědělské či Filozofické fakulty, Akademickou knihovnou nebo rektorátem součástí kampusu. Vedení univerzity přitom plánuje další rozšiřování a modernizaci kampusu. Už příští měsíc zde začne růst Centrum pro handicapované studenty se studentským klubem. Mluvčí univerzity p. Dvořáková upřesnila, že klub bude sloužit jako prostor pro setkávání a volný čas, současně jako zázemí pro pořádání společenských a kulturních akcí. Dokončení stavby přibližně za 20 milionů korun se předpokládá do roka. Za kampusem v Šípkové ulici se začne rovněž letos stavět univerzitní mateřská škola. Doplnil, že právě studenti a vyučující ZF ocení i další investiční záměr rekonstrukci šestipodlažního pavilonu kateder fakulty za 70 až 75 milionů korun. Ta naváže na modernizaci fakultních pavilonů A, C, D a E, kde vznikly modernější tématicky uspořádané laboratoře pro výzkumné projekty například v oblasti kvality potravinových surovin, agroenvironmentálního a agroekologického výzkumu. Rektor JU doplnil, že plán dalšího rozvoje univerzity zahrnuje rovněž modernizaci a technické úpravy studentských kolejí. Zajisté další výstavba a modernizace celého areálu Jihočeské university přispěje k většímu počtu zájemců o studium nejen z Českých Budějovic, ale i celé ČR.
Zobrazit více
Několik dobrých rad jak zmírnit zimní únavu
Zimní měsíce jsou náročné pro tělo i duši. Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Je nám zima, chybí nám slunce, za tmy se probouzíme, vyrážíme do práce a často se za tmy i vracíme domů. Převládá pocit lenosti. Také byste nejraději byli medvědem, na zimu se uložili k zimnímu spánku a vylezli z peřin až na jaře? Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Klíčem k úspěchu je kvalitní spánek a odpočinek. Pravidelný režim. Režim je důležitý ve všech aspektech našeho života. Nastavte si takový režim dne, který bude vyhovovat vaším potřebám a snažte se jej dodržovat. S režimem úzce souvisí délka spánku, kterou odborníci nejčastěji odhadují na 8 hodin denně u dospělého člověka, každému ale vyhovuje něco jiného. Láká vás představa prospaného víkendu? Odolejte. Snažte se vstávat i ve svých volných dnech přibližně ve stejnou dobu. Nenarušíte tak rytmus těla, který jste si nastavili a vyvarujete se tak náročnému pondělnímu vstávání. Ani zima, ani teplo. Optimální teplota pro spánek je zhruba o 2° nižší než v ostatních místnostech. Pokud máte ve své ložnici tepleji, můžete se budit teplem nebo žízní. Chladnější prostředí nám naopak nepřidá u ranního vstávání, kdy se nám nechce z příjemně vyhřátých peřin. Na noc si topení stáhněte o pár stupňů. I přesto, že je venku zima, krátké vyvětrání před spaním a po probuzení je výborným pomocníkem. Vzduch v ložnici se vymění a vám se bude hned usínat lépe. Jaké přikrývky? Vhodné po celý rok jsou tzv. celoroční přikrývky. Jestliže však chcete na zimu přikrývku vyměnit, dnes již existuje několik variant využívající moderní materiály. Ty jsou příjemně lehké a splývavé a přitom dokážou zajistit vysokou hřejivost. Za každých okolností je vhodná přikrývka s vyšší gramáží náplně, právě ta je určená pro chladnější období a pro ty z vás, kteří se rádi zachumláte do objemné přikrývky. Důležitou roli hraje také polštář. Vyzkoušejte například zdravotní polštáře.Správná volba matrace. Matrace hraje nesmírně důležitou roli, ať je zima nebo léto. Jejímu výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Máte snad nějaké zdravotní omezení? Nebolí vás záda při spánku? Vyhovuje vám tvrdší podložka pro spánek nebo se raději uvelebíte do měkkého? Máte rádi paměťovou pěnu? To vše bychom při výběru matrace měli mít na vědomí. Všechny tyto aspekty bychom měli brát vážně na vědomí at už při spánku v domácím prostředí, nebo při jakémkoli ubytování.
Zobrazit více