Kam jít za poznáním a zábavou na českobudějovicku
Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku? Například můžete navštívit výstavu chryzantém, ovoce a zeleniny, která provoní po oba víkendové dny, tj. 14. a 15. října, tvrz Žumberk u Nových Hradů. Návštěvníci uvidí suchou vazbu květin a využít mohou poradnu. Po oba dny bude otevřeno od 9 do 16 h. Tradiční burza sběratelů se koná v sobotu 14. října od 7 h ve společenském sále českobudějovického DK Metropol. Jitrnicové pochoutky čekají v sobotu 14. října od 10 h na návštěvníky Borovanského mlýna. Kromě kulinářských zážitků budou připraveny soutěže, řemeslný jarmark nebo pohádkové divadlo. Švestkové trhy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se konají ještě v sobotu 14. října od 9 do 17 h. Představují se prodejci tradičních českých výrobků a řemeslníci, smlsnete si na dobrotách. Od 10 do 12 h zahraje Šumavská osmička, od 14 do 16 h Nouze. Pivovarské slavnosti vypuknou v sobotu 14. října od 15 h v českobudějovickém pivovaru Samson. Nabídnou pivní soutěže, exhibice historických motorek nebo ukázky hasičské techniky. Písničkami potěší například Patrola Šlapeto, hvězdou programu bude americká zpěvačka působící v Česku Tonya Graves. Součástí slavností budou komentované prohlídky pivovaru, vstup je zdarma. Nejen tyto akce, ale i další v příštích týdnech zajisté potěší obyvatele Českých Budějovic a okolí.
Where now?
Ve školkách v Českých Budějovicích přibudou další místa
Zápisy do školek v Českých Budějovicích se letos uskuteční 2. a 3. května. Náměstek primátora, uvedl, že rada města schválila navýšení kapacity mateřské školy Pražská. Není to ale jediné chystané rozšíření městských školek. Dalších 50 míst by měla v budoucnu nabídnout školka v ulici Emy Destinnové, 56 míst vznikne v Mateřské škole K. Šatala, která je součástí Mateřské školy Nerudova. Jestli ale budou všechny tyto nové kapacity k dispozici už při jarním zápisu se zatím neví. Místa ve školkách by měla být pro všechny tříleté děti. Na lepší časy svítá rodičům tříletých dětí, kteří chtějí dát od září svého potomka do některé z českobudějovických mateřských škol. Ředitelé mateřinek musejí povinně přijmout jen pětileté děti, a tak se v minulosti stávalo, že se v některých školkách na všechny tříleté děti nedostalo. Ještě v roce 2011 nebylo do budějovických mateřských škol přijato přes sto tříletých dětí, loni už ale zbyla místa na všechny tříleté děti s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích. Místa ve školkách rozšiřujeme s ambicí umisťovat i dvouleté děti, pro které však platí jiná pravidla ohledně počtu v jedné třídě. Míst ve školkách ale má být dostatek, už tříleté děti by měly mít jistotu přijetí. V důsledku navyšování kapacity v městských školkách se uvažuje o snižování dotací na provoz školek, jež jsou soukromé. Doposud to fungovalo tak, že město jednak formou grantu přispívalo soukromým školkám na jejich činnost, jednak rodičům dítěte s trvalým bydlištěm v jihočeské metropoli, které navštěvovalo soukromou školku, přispívalo měsíčně tisícikorunou. Vzhledem k navýšení kapacity v městem zřizovaných mateřských školách se uvažuje o úpravě dotačního programu. Termín zápisů město vyhlásí tradičně na jaře. Platit při něm budou obdobná pravidla jako před rokem. Rodiče budou muset podávat přihlášky elektronicky, rozhodujícím kritériem bude věk dítěte a trvalé bydliště ve městě. Rozšíření kapacit mateřských škol bude velkou pomocí a přínosem pro mnoho rodičů.
Show more
Pivovar Budvar uvařil rekordní množství piva
Nový rekord pivovaru Budvar. Objem vystaveného piva v pivovaru Budějovický Budvar včera překonal hranici 50 milionů hektolitrů. Tento objem piva by zalil českobudějovické náměstí o rozloze jednoho hektaru do výšky 500 metrů, což je téměř sedminásobek Černé věže. Při průměrném ročním průtoku řeky Vltavy v Českých Budějovicích by u Dlouhého mostu dosud vystavené budvarské pivo protékalo více než dva dny. Hranice 10 milionů hektolitrů byla překonána v roce 1959. Teprve 100 let po založení pivovaru v roce 1996 dosáhl celkový objem vystaveného piva 25 milionů hektolitrů. Během posledních deseti let se roční produkce pivovaru zvýšila o necelých 40%. Přes obrovský nárůst objemu výroby vaří Budějovický Budvar své pivo stále osvědčenými řemeslnými postupy. Jsme hrdí na to, že pokračujeme v 750tileté tradici vaření originálního Budějovického piva. Při výrobě piva používáme výhradně původní suroviny a vaříme jej pouze v Českých Budějovicích. I proto se naše pivo může pyšnit chráněným zeměpisným označením. Chráněné zeměpisné označení garantuje spotřebitelům skutečnou kvalitu, tedy to, že zakoupený produkt není levnou napodobeninou a že byl vyroben na konkrétním místě, z přesně definovaných surovin a předepsaným výrobním postupem. Pivo vyvážíme do 70 zemí světa. Reprezentujeme tak nejen náš pivovar, ale také přispíváme ke zvyšování známosti Českých Budějovic i České republiky ve světě. V roce 2015 uvařil Budějovický Budvar více než 1,6 milionu hl piva, což představuje meziroční nárůst o téměř 10%. Vyvezl asi 900 000 hektolitrů piva, meziročně o 10,5% více. Na domácím trhu prodej vzrostl o devět procent a překročil 700 000 hektolitrů. Budějovický pivovar Budvar je celosvětově známým pivovarem a chloubou Českých Budějovic.
Show more
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Show more