Podomní prodejci v Českých Budějovicích
Lidé ze sídliště Vltava zavolali minulý týden městskou policii, když se u nich objevila žena z Jihlavska a místním obyvatelům nabízela možnost uzavřít novou smlouvu na energie. Jak uvedl mluvčí strážníků, tímto činem se bude zabývat magistrát v Českých Budějovicích. Ženě hrozí až 100tisícová pokuta, protože v krajském městě je už několik let podomní prodej zakázán obecně závaznou vyhláškou. I tak se každý rok ve městě objevují podomní prodejci, kteří nabízející nejrůznější služby nebo levnější energie. Ne vždy je však uzavření smlouvy opravdu výhodné. Přesto se stává, že obyvatelé takovou smlouvu podepíší a až posléze zjistí, na co vlastně přistoupili. I po podpisu takové smlouvy ještě není pozdě. Podpora je v tomto případě v energetickém zákoně. V případě podomního prodeje je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou ve lhůtě do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. V každém případě je doporučováno podomním prodejcům žádné smlouvy nepodepisovat.
Where now?
Historické autobusy ve městě České Budějovice
V pátek večer se v dopravním podniku na Novohradské ulici rozezněla rocková hudba, v sobotu pak halu a její okolí zaplnili návštěvníci, kteří se přišli podívat na to, jak vypadá zákulisí hromadné dopravy. Historické autobusy se v sobotu vrátili do Českých Budějovic. Zájemci se s nimi mohli projet například při spanilé jízdě městem. Děti i jejich rodiče se tak mohli posadit za volant přistavěných vozů MHD nebo se mohli poučit o tom, jak se ubránit při útoku v autobusu na prezentaci bojového systému. Šla jsem si sednout do autobusu, ve kterém předváděli útok teroristy. Bylo to drsné, vůbec nevím, jestli bych v takové situaci dokázala nějak reagovat, přiznala Martina z Českých Budějovic, která na sobotní akci dorazila i s přítelem. Přišli jsme sem hlavně kvůli těm historickým autobusům, jsou krásné. Ale ty dnešní jsou při jízdě mnohem pohodlnější, doplnila se smíchem. V depu ale nechyběl ani různorodý program, sportovní ukázky nebo bubenická show. Pro děti bylo připraveno malování na obličej nebo třeba projížďka ve šlapacích motokárách. Sobotní akci, na které se vystřídalo kolem dvanácti stovek návštěvníků pak zakončila spanilá jízda městem. Na tu se vydaly historické autobusy plné nadšených milovníků těchto vozidel. Je dobré, že si v dopravním podniku vzpoměli na tyto úžasné stroje a dopřáli ostatním vzdát hold jejich kráse.
Show more
Číňané ohromí v Českých Budějovicích velkolepou schow
V pondělí večer vyspoupí v Českých Budějovicích nejen akrobaté Čínského národního cirkusu. Akrobaté v dobových kostýmech a exotických maskách nabízejí čísla, která vyprávějí krátké příběhy z prostředí čínské čtvrti. Kombinují moderní tanec s východní filozofií, nechybí ani orientální rekvizity jako čínský porcelán, hudební nástroje a svícny létající vzduchem nebo se točící na hlavách akrobatů, řekl stávající ředitel pořadatelské společnosti Ticket Art Production Jan Lepša. Dodal, že základy cirkusového umění tvoří mnohé ze základních forem čínského akrobatického umění, které vznikly v dynastii Han. Patří sem vzpírání, provazochodectví, akrobacie na visutém laně, žonglování, točení talíři, stoje na rukou, salta či kouzlení. Toto vyspoupení je ojedinělým zážitkem, proto by jste si ho neměli nechat ujít. Vystoupení se bude konat již zítra 14.12.2015 od 19 hodin v Budvar Aréně v Českých Budějovicích.
Show more
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Show more