Zázemí pro výstavbu další fakulty
Více než miliarda korun z různých zdrojů putovala v uplynulých deseti letech do vylepšení zázemí studentů Jihočeské univerzity. Na stavbu nových budov či modernizaci přístrojového vybavení co nevidět navážou další projekty. Studentský klub a Centrum pro handicapované studenty začne v univerzitním kampusu ve Čtyřech Dvorech růst už příští měsíc. Schyluje se i k modernizaci auly zvané Bobík a především k přípravám zázemí pro plánovanou technickou či technologickou fakultu, již devátou v pořadí. Má vize dalšího rozvoje univerzity zahrnuje zřízení technologického institutu, který by byl jako univerzitní ústav základem technické nebo technologické fakulty, řekl rektor JU. Doplnil, že se vznikem další fakulty se počítá ve střednědobém až dlouhodobém výhledu. Smělým plánům by nemusel bránit ani nedostatek peněz. Podle vedoucího odboru investic rektorátu JU, může univerzita získat nemalé prostředky na svůj další rozvoj z operačního programu určeného na vývoj, výzkum a vzdělávání. Z tohoto balíku peněz by si škola teoreticky mohla ukrojit určitý díl právě na stavbu zázemí technologického institutu. Doplnil, že reálnější obrysy v tuto chvíli mají jiné investiční záměry, například přestavba části bývalého zemědělského podniku na výukový minipivovar a minimlékárnu pro studenty. Ač na přednášky a semináře jezdí do centra Budějovic mnozí studenti, kde jsou budovy Pedagogické fakulty, rozrůstající se a stále modernější univerzitní kampus ve Čtyřech Dvorech si užije i tak. Bydlí totiž na koleji. Ty jsou spolu s budovami Zemědělské či Filozofické fakulty, Akademickou knihovnou nebo rektorátem součástí kampusu. Vedení univerzity přitom plánuje další rozšiřování a modernizaci kampusu. Už příští měsíc zde začne růst Centrum pro handicapované studenty se studentským klubem. Mluvčí univerzity p. Dvořáková upřesnila, že klub bude sloužit jako prostor pro setkávání a volný čas, současně jako zázemí pro pořádání společenských a kulturních akcí. Dokončení stavby přibližně za 20 milionů korun se předpokládá do roka. Za kampusem v Šípkové ulici se začne rovněž letos stavět univerzitní mateřská škola. Doplnil, že právě studenti a vyučující ZF ocení i další investiční záměr rekonstrukci šestipodlažního pavilonu kateder fakulty za 70 až 75 milionů korun. Ta naváže na modernizaci fakultních pavilonů A, C, D a E, kde vznikly modernější tématicky uspořádané laboratoře pro výzkumné projekty například v oblasti kvality potravinových surovin, agroenvironmentálního a agroekologického výzkumu. Rektor JU doplnil, že plán dalšího rozvoje univerzity zahrnuje rovněž modernizaci a technické úpravy studentských kolejí. Zajisté další výstavba a modernizace celého areálu Jihočeské university přispěje k většímu počtu zájemců o studium nejen z Českých Budějovic, ale i celé ČR.
Where now?
Buďte fit, buďte in
Regionální deník odstartuje setkáním finalistek v Aquapalace Praha reality show s názvem Fit s Deníkem. Inspirujte se odvážnými ženami, které řekly ANO nové výzvě, a změňte svůj dosavadní životní styl. Je na čase udělat něco pro sebe, své tělo a především své zdraví! Hlavním partnerem reality show Fit s Deníkem je i Alsamisport, který vám vaše úsilí zpříjemní zejména výběrem vhodného oblečení a obuvi. Bez těchto prvků se totiž správné cvičení v žádném případě neobejde. Vhodná pohybová aktivita Protože být fit s sebou nese i patřičnou dávku pohybových aktivit, je třeba zamyslet se nad tím, jaký druh pohybu je pro vás ideální. V případě, že se rozhodnete pro chůzi, která je pro člověka vůbec nejpřirozenějším pohybem, či pro běh, dejte si pozor zejména na výběr správné obuvi. Ta by měla odpovídat takovým standardům, abyste si nakonec spíše neublížili. Alsamisport.cz nabízí produkty ověřených značek, které neustále vyvíjejí nové technologie. Příkladem je jedinečná obuv Adidas Energy Boost, která díky revoluční technologii dokáže běžcům vracet energii. Kvalitu obuvi však není radno podceňovat ani v případě dalších sportů. Uvidíte, že s dokonalou obuví vám půjde cvičení levou zadní. S výběrem stylového a funkčního oblečení i obuvi vám velice rádi pomohou v kamenném showroomu Alsamisport.cz, který sídlí na adrese Boženy Němcové 1881/5 na Praze 2. Najdete zde širokou nabídku sportovní i lifestylové módy nejen pro dámy, ale i pány a děti. Díky pestrému výběru značek, barev, stylů a typů si na své přijde i ten nejnáročnější zákazník. Vzhledem k tomu, že pro každou pohybovou aktivitu jsou rozhodující různé faktory, nechte si zde poradit od odborníků, kteří se vyznají v nabízených produktech a najdou pro vás ideální řešení. Výběr správné obuvi a oblečení Výběr správné sportovní obuvi je rozhodující především v začátcích vašeho sportovního úsilí. Nicméně ani volba funkčního sportovního oblečení není lehká záležitost. Důležité je cítit se se v něm pohodlně. Žádné kompromisy. Sportovní kolekce Adidas vám zaručí pohodlí, styl i výsledky. V případě, že se rozhodnete pro běh, jógu či fitness, uvidíte, že i při cestě za stanoveným cílem můžete vypadat skvěle. Pořiďte si výbavu po internetu. Kdo by se nechtěl cítit fit a k tomu ještě dobře vypadat? Udělejte první krok a pořiďte si ještě dnes kvalitní sportovní oblečení a obuv, ve kterých bude díky použitým materiálům a promyšlenému střihu cesta za skvělou kondicí a dokonalou postavou mnohem příjemnější. Zítra totiž začínáte žít zdravějším životním stylem!
Show more
Primář ortopedie vede chirurgy
Úsek chirurgických oborů Nemocnice České Budějovice má nového ředitele. Od 1. ledna 2020 tuto pozici zastává doc. MUDr. Jiří Stehlík, CSc., emeritní primář Ortopedického oddělení. Zásluhou docenta Stehlíka je Ortopedické oddělení jedním z nejlépe fungujících oddělení českobudějovické nemocnice a zároveň široce respektovaným pracovištěm v oboru ortopedie. Panu docentovi, který se těší obrovské přirozené autoritě, přeji v jeho nové funkci potřebnou trpělivost, uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice MUDr. Ing. Michal Šnorek.
Show more
Cyklostezka se opět rozroste
Další část cyklostezky mezi Suchým Vrbným a centrem města by měli už letos na podzim dostat kolaři v Českých Budějovicích. Na pruh pro cyklisty v Průmyslové ulici otevřený v prosinci loňského roku naváže další část stavby. Páteřní cyklotrasa bude pokračovat Alšovou ulicí až k Dukelské. Kvůli šířce komunikace není možné v celé délce vybudovat samostatný pruh pro cyklisty a trasa bude částečně jen vyznačená piktogramy. Součástí akce bude i stavba přemostění přes Mlýnskou stoku. V provozu bude teprve za několik týdnů, Budějovičtí si na ni ale rychle zvyknou a za první část spojnice Suchého Vrbného se zbytkem města jsou rádi. Nezastavuje se ani nad řadou ostrůvků uprostřed stezky, které obepínají sloupy trolejového vedení a nad kterými zpočátku cyklisté užasle kroutili hlavami. Trasa dnes končí u Novohradské ulice, již brzy bude mít ale pokračování až po park v Dukelské. Radnice teď vybírá zhotovitele, ráda by v květnu dospěla do stadia podpisu smlouvy. Realizace má trvat čtyři měsíce, počítáme, že v září, případně v říjnu by mohlo být hotovo. Zájem města České Budějovice všechny cyklisty moc těší a další budování cyklistických tras bude pro kraj velkým přímosem.
Show more