Mladá dívka se pokusila o sebevraždu
Policii se v sobotu podařilo zachránit mladou dívku z Českých Budějovic. Když odešla z domova, rodičům zavolala, že chce skočit pod vlak. O sebevraždu se již dívka v minulosti chtěla pokusit. Policisté okamžitě vytvořili veškerá opatření, která by napomohla k rychlému dohledání dívky, a upozornili i pracovníky Českých drah. Po opakovaných pokusech dovolat se pohřešované dívka telefon zvedla. „V té chvíli již policisté věděli, že se nachází u koridoru, kudy za několik minut projíždí vlak. Komunikace s dívkou se ujala policistka a dokázala ji přesvědčit, aby od svého jednání upustila. S mladou dívkou mluvila do té doby, než přijela policie na osudné místo. Taková jednání se v poslední době vyskytují poměrně často. Je dobré, že tentokrát policie stačila včas zasáhnout a zachránila tím mladý život.
Where now?
Impozantní stavby z let před válkou
Mnoho staveb z minulosti, to je z dob před válkou stojí v Českých Budějovicích dodnes. Na náměstí byla výhybna tramvají linky L. V okolí okresního domu byl zařízen chudobinec asi pro 50 osob, kanceláře a od roku 1911 četnické velitelství. V přízemí do ulice bývaly obchody. Vstup do této části měl čp. 225. Vchod byl nedávno bezohledně zazděn a secesní schodiště přinášející do chodeb světlo strženo při rekonstrukci objektu pro nový krajský úřad. Ziskem byla místo vchodu jedna kancelář a místo schodiště tři kanceláře. V křídle do Goetheovy ulice byla od počátku zařízena okresní stravovna a zprostředkovatelna práce pro tovaryše. Také toto křídlo mělo alegorické sochy s názvy Vlast, Cestování, Píle a Práce. Secesní štuková výzdoba, průčelí a plastiky byly hrubě otlučeny a shozeny v rámci překotného vlastenectví s cílem, aby zmizelo všechno c. k. rakouské, při přestavbě okresního domu v letech 1931-1932. Přestavba byla zadána v lednu 1931 Staškovi z Trhových Svinů. Realizace se ale zdržela kvůli povolení Zemského úřadu v Praze zřídit na území stávajícího okresního úřadu elektrická díla a k tomu radnice přišla s návrhem přistavět k okresnímu domu novou budovu. Až v říjnu 1931 se radnice na návrh stavební komise usnesla definitivně upustit od přístavby okresního domu a provésti pouze adaptaci. Nehledě na nové nádraží 1908, tramvaje 1909 a městskou elektrárnu 1909. V rámci adaptace okresních domů bylo vyměněno i sociální zařízení. O čemž svědčí inzerát okresního výboru v Jihočeských listech v lednu 1932, že následkem adaptace okresních domů na Wilsonově náměstí se prodají zachovalá kamna, klosety, výlevky, vany a osvětlovací tělesa. Dobré též bylo zřízení ústředního topení a kotelny na uhlí s výtahem do Goethoevy ulice. I v minulosti se kladl důraz na precizní provedení a účelnost staveb. Tyto stavby se dochovaly až do dnešní doby ve velmi dobrém stavu.
Show more
Městská karta v Českých Budějovicích
Má veliokost kreditky, na ní vaše fotografie, jméno a čárový kód. S takzvanou městskou kartou, kterou již používají v jiných městech, můžete po předchozím nabití penězi platit za jízdné v MHD, vstupenky do divadla nebo parkovné. Slouží ale i jako průkazka do knihovny nebo předplatní jízdenka v městské dopravě. O jejím zavedení nyní uvažují i Budějovičtí. Na nový systém se již chystá dopravní podnik. Jeho ředitel Slavoj Dolejš prozradil, že v příštím roce budou všechny vozy MHD vybaveny novými odbavovacími přístroji, které cestujícím umožní jednoduše si zakoupit jízdenku přímo v autobuse či trolejbuse prostřednictvím bezkontaktní platební karty nebo právě městské karty. Bude to jednoduché. Nemáte-li „lítačku" a chcete se po Budějovicích svézt autobusem nebo trolejbusem, nemusíte dopředu kupovat jízdenku v automatu nebo si za ni připlácet u řidiče. Stačí nastoupit s bezkontaktní platební kartou. Už od příštího roku bude každý vůz MHD vybaven dvěma moderními terminály, které umožní zakoupení jízdenky. Postačí zvolit druh jízdného a přiložit kartu. Následně vyjede jízdenka. Operace nezabere více než pár vteřin. Vedoucí útvaru strategie a řízení dopravy doplnil, že pořízením terminálů se vozy MHD připraví na budoucnost, kdy by Budějčáci mohli začít používat městskou kartu. Ta kromě elektronické platby jízdenek umožní třeba platbu parkovného. I v souvislosti se zaváděním dalších moderních možností nákupu jízdenek do MHD a dalších prostředků budou přehlednější i pro lidi, kteří MHD běžně nejezdí. Z dalších jednání má vyplynout, zda dosavadní dvacetiminutovou a hodinovou jízdenku nahradí jednotný tarif. Tato revoluční změna zcela jistě zjednoduší pohyb při cestování v MHD. Doufáme, že se tato karta dostane co nejrychleji do provozu a bude přínosem pro mnoho obyvatel Českých Budějovic.
Show more
Poslední repríza oblíbené inscenace
Derniéra oblíbené inscenace Muž sedmi sester inspirované románem Helimadoe Jaroslava Havlíčka odstartuje v pondělí 30. dubna první ročník festivalu SONDA, který představí to nejlepší z Jihočeského divadla. Jedná se zároveň o stou reprízu. Erotickou grotesku režírovanou dvojicí Martinem Glaserem a Olgou Šubrtovou, která měla premiéru 6. května 2005, do předposledního představení vidělo 24 222 diváků. Hlavní postavu Škvora, který musí svést za sedm dní sedm sester různého věku a stát se hrdinou party, hrál po celých třináct Ondřej Veselý. Ženské role byly přeobsazené. V roli Lídy vystřídala Taťánu Kupcovou Tereza Vítů, Zdenu Dany Verzichové hraje Lucie Valenová, Petra Hobzová převzala Boženu Dany Peškové, která nyní ztvárňuje po Jaroslavě Červenkové Terezu.
Show more