Útěk muže před strážníky
V sobotu ráno vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o potyčce několika osob v ulici Kněžská. Mluvčí policie upřesnila, že se strážníkům přihlásil svědek události, který označil mladého muže postávajícího opodál jako jednoho z účastníků potyčky. Dvacetiletý muž s krvácejícím zraněním v obličeji však odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a dal se na útěk. Po několika metrech však uklouzl na kluzkém povrchu vozovky a tvrdě dopadl na zem. Strážníci okamžitě zjistili, že muž pádem na zem utrpěl viditelné zranění levého lokte. Mladému muži tak policisté poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Mezitím u něj provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol. Na dotaz strážníků ohledně jeho předchozího zranění v oblasti hlavy se muž svěřil, že se dostal do potyčky s neznámým mužem. Ten však před příjezdem hlídky zmizel. Celý případ bude řešit Policie ČR se sídlem v Českých Budějovicích.
Wo jetzt?
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Zeig mehr
JIhočeši umírají kvůli chřipce
Krutou daň si vybírá chřipková epidemie na jihu Čech. V uplynulém týdnu si vyžádala další čtyři oběti na životech. Jak upřesnila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková, ve všech případech se jednalo o starší pacientky českobudějovické nemocnice, které se léčily s jinou chronickou chorobou srdce, plic nebo onkologickým onemocněním a chřipka jim způsobila závažné komplikace. Celkem zemřelo v souvislosti s chřipkou už pět lidí, úmrtí starší ženy jsme za podobných okolností zaznamenali již minulý týden. Od začátku epidemie evidujeme šestnáct závažných případů chřipky, pacienti museli být hospitalizovaní na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče nebo jiných odděleních nemocnic. Stále vysoké zůstávají i počty nemocných v domácím ošetření. Relativní nemocnost v kraji je 2200 případů na sto tisíc obyvatel. V tomto týdnu sice poklesl počet akutních respiračních infekcí zejména mezi dětmi a mladými lidmi. Zlepšení situace by mohly přinést jarní prázdniny, virus se nebude moci šířit ve školních kolektivech," odhaduje epidemioložka. Například ve škole v Kamenném Újezdě si ale nákaza vynutila chřipkové prázdniny. „Museli jsme na tři dny omezit provoz na druhém stupni, kde onemocnělo asi 44 procent žáků a pět učitelů. Ostatní děti mohly buď zůstat doma, nebo přijít do školního klubu. Druhou možnost ale nikdo nevyužil," uvedl ředitel školy Roman Rozkošný. Uzavřená pro návštěvy je stále budějovická nemocnice.
Zeig mehr
Cyklostezka se opět rozroste
Další část cyklostezky mezi Suchým Vrbným a centrem města by měli už letos na podzim dostat kolaři v Českých Budějovicích. Na pruh pro cyklisty v Průmyslové ulici otevřený v prosinci loňského roku naváže další část stavby. Páteřní cyklotrasa bude pokračovat Alšovou ulicí až k Dukelské. Kvůli šířce komunikace není možné v celé délce vybudovat samostatný pruh pro cyklisty a trasa bude částečně jen vyznačená piktogramy. Součástí akce bude i stavba přemostění přes Mlýnskou stoku. V provozu bude teprve za několik týdnů, Budějovičtí si na ni ale rychle zvyknou a za první část spojnice Suchého Vrbného se zbytkem města jsou rádi. Nezastavuje se ani nad řadou ostrůvků uprostřed stezky, které obepínají sloupy trolejového vedení a nad kterými zpočátku cyklisté užasle kroutili hlavami. Trasa dnes končí u Novohradské ulice, již brzy bude mít ale pokračování až po park v Dukelské. Radnice teď vybírá zhotovitele, ráda by v květnu dospěla do stadia podpisu smlouvy. Realizace má trvat čtyři měsíce, počítáme, že v září, případně v říjnu by mohlo být hotovo. Zájem města České Budějovice všechny cyklisty moc těší a další budování cyklistických tras bude pro kraj velkým přímosem.
Zeig mehr