U českobudějovické nemocnice vyroste nový most
Nový plán města počítá s novou cestou přes řeku Vltavu, odsouhlasila rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, v budoucnu by nedaleko nemocnice mohl vyrůst nový most. Zatím mohou most využívat pouze cyklisté a pěší, po úpravě by ho mohli využívat také automobily.
Wo jetzt?
Výstaviště České Budějovice se opět otevírá
Třídenní Podzimní trhy odstartují v pátek 4. září a vstupné je zdarma. Výstaviště České Budějovice a.s. pořádá první akci od ukončení vládních opatření. Jediná akce, která v letošním roce proběhla, byl v únoru Mezinárodní pivní festival. Veškeré další události, které byly naplánovány, musely být zrušeny, tedy Slavnosti piva, Dětský den s Armádou ČR, Hobby, Stavební veletrh, konference a také mezinárodní výstava Země živitelka.
Zeig mehr
Had cestoval v kupé zdarma
V sobotu 27. dubna ráno před osmou hodinou vyděsil ženu cestující ve vlaku na trase Plzeň – Brno had lezoucí po závěsu okna v kupé. Všimla si ho při zastávce v Českých Budějovicích. Neškodná korálovka vyděsila ženu, která si jí všimla na závěsech okna ve svém kupé. Na pomoc přispěchali speciálně vyškolení strážníci, kteří nejedovatou korálovku sedlatou odchytili a převezli do zoo v Hluboké nad Vltavou. Paní, která plaza objevila, se nic nestalo, ale odjezd vlaku se kvůli tomu zdržel. Jak se užovkovitý had do vlaku dostal, se nepodařilo zjistit. I s překvapením tohoto druhu musí v dnešní době cestující počítat.
Zeig mehr
Impozantní stavby z let před válkou
Mnoho staveb z minulosti, to je z dob před válkou stojí v Českých Budějovicích dodnes. Na náměstí byla výhybna tramvají linky L. V okolí okresního domu byl zařízen chudobinec asi pro 50 osob, kanceláře a od roku 1911 četnické velitelství. V přízemí do ulice bývaly obchody. Vstup do této části měl čp. 225. Vchod byl nedávno bezohledně zazděn a secesní schodiště přinášející do chodeb světlo strženo při rekonstrukci objektu pro nový krajský úřad. Ziskem byla místo vchodu jedna kancelář a místo schodiště tři kanceláře. V křídle do Goetheovy ulice byla od počátku zařízena okresní stravovna a zprostředkovatelna práce pro tovaryše. Také toto křídlo mělo alegorické sochy s názvy Vlast, Cestování, Píle a Práce. Secesní štuková výzdoba, průčelí a plastiky byly hrubě otlučeny a shozeny v rámci překotného vlastenectví s cílem, aby zmizelo všechno c. k. rakouské, při přestavbě okresního domu v letech 1931-1932. Přestavba byla zadána v lednu 1931 Staškovi z Trhových Svinů. Realizace se ale zdržela kvůli povolení Zemského úřadu v Praze zřídit na území stávajícího okresního úřadu elektrická díla a k tomu radnice přišla s návrhem přistavět k okresnímu domu novou budovu. Až v říjnu 1931 se radnice na návrh stavební komise usnesla definitivně upustit od přístavby okresního domu a provésti pouze adaptaci. Nehledě na nové nádraží 1908, tramvaje 1909 a městskou elektrárnu 1909. V rámci adaptace okresních domů bylo vyměněno i sociální zařízení. O čemž svědčí inzerát okresního výboru v Jihočeských listech v lednu 1932, že následkem adaptace okresních domů na Wilsonově náměstí se prodají zachovalá kamna, klosety, výlevky, vany a osvětlovací tělesa. Dobré též bylo zřízení ústředního topení a kotelny na uhlí s výtahem do Goethoevy ulice. I v minulosti se kladl důraz na precizní provedení a účelnost staveb. Tyto stavby se dochovaly až do dnešní doby ve velmi dobrém stavu.
Zeig mehr