Výbuch plynu zranil v Českých Budějovicích muže
Nedělní dopoledne narušil v ulici U Tří lvů v Českých Budějovicích výbuch. V bytě jednoho ze zdejších domů vybuchla dopoledne plynová bomba. Na místě zasahovali jednotky záchranářů i hasičů."Výbuch tlakové láhve byl bez následného požáru," doplnila Vendula Matějů s tím, že statik nyní zjišťuje stav domu po výbuchu. Podle obyvatelky domu sousedícího s tím, kde se neštěstí odehrálo, vybuchla tlaková láhev ve chvíli, kdy si obyvatel zničeného bytu vařil oběd. "Ten pán pak ještě vyhodil bombu oknem ven na zahradu domu," popsala mladá žena, jež si nepřála uvést své jméno. "Ulice je z obou stran uzavřená, domů se teď vrátit nesmíme. Snad nás zpátky pustí co nejdřív," doplnila krátce po nedělním poledni. Zraněnému muži poskytli pomoc záchranáři. „Jednalo se o mladého muže, který utrpěl středně těžká poranění v horní části těla. Ošetřili jsme ho na místě, poté byl převez do českobudějovické nemocnice. Jeho stav je stabilizován," řekla Petra Kafková, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Dodala, že muž není ohrožen na životě. Přivolaný statik na místě konstatoval, že byla narušena statika domu. "Poškozené byly meziokenní pilíře ve druhém patře," komentoval stav domu přivolaný statik Tomáš Mráz. „Bude třeba udělat poměrně rychle nějaké provizorní zajištění. To znamená stáhnout dům z ulice do dvora nějakými vnitřními táhly, následně se bude muset udělat oprava," řekl na místě přivolaný statik. Pilíře se budou muset pravděpodobně vybourat, dost zásadně se bude muset také opravit římsa, která je vyboulená do ulice. Na místě se byl podívat také českobudějovický primátor Jiří Svoboda, který přislíbil, že město pro obyvatele poškozených bytů zajistí náhradní ubytování. Město dle jeho slov zajistilo nájemníkům na několik dnů nouzové náhradní ubytování v nedalekém penzionu, správa městských domů už začíná pro nájemníky připravovat městské byty. Ty budou obyvatelé poškozeného domu obývat po dobu trvání oprav. Postaráme se o opravu domu, aby měli stávající obyvatelé co nejdříve své ubytování.
Wo jetzt?
Onemocnění chřipkou stále není u konce
Dvě úmrtí a několik závažných případů má na svědomí v našem kraji letošní chřipková sezona. Ač nemocných v posledních týdnech ubývá, rizikové období ještě u konce není. Stále se objevují závažné případy, i laboratorní testy potvrzují, že je chřipkový virus pořád mezi námi. V nemocnicích v Budějovicích, Jindřichově Hradci a Dačicích dál platí zákaz návštěv, upozornila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. V posledních týdnech jsme ošetřili větší množství pacientů s velmi těžkým průběhem. Zákaz návštěv kvůli ochraně pacientů před nákazou platí už déle než měsíc. Nemocnost na jihu Čech přesto minulý týden celkově poklesla o více než pět procent, respirační infekce trápí ve větší míře jenom malé děti. Podobná situace je v celé republice. Za několik týdnů by se mělo snad vše dostat do normálu, přijde totiž jaro a trvalé oteplení.
Zeig mehr
Svatební veletrh vábil už na třetí ročník
Akce nabídla módní přehlídky, strom přání pro snoubence nebo lesknoucí se limuzíny. „Je tu zastoupeno na třicet oborů, které se podílí na organizaci svateb," uvedla organizátorka veletrhu Štěpánka Bendová s tím, že kromě agentur specializovaných na svatby jsou zastoupeny třeba i hotely nebo penziony. Podle Štěpánky Bendové jsou jižní Čechy snoubencům zaslíbené. Hlavními taháky regionu jsou venkovní obřady pod širým nebem obecně, a zámky Hluboká a Český Krumlov. Hluboká je lákavá, je to princeznovský zámek. V pátek a v sobotu uzavře sňatek v letní sezoně osm až devět párů, z toho tři až čtyři páry jsou cizinci. Český Krumlov je navíc památka UNESCO. Turisté město navštíví a když hledají místo pro svatbu, vzpomenou si, že to by mohlo být to pravé romantické místo pro svatební obřad.Pozornost na veletrhu poutal červenou a smetanovou barvou a květy na chladiči i dokonale zrenovovaný autobus z roku 1970, patřící dopravnímu podniku. „Je o to zájem. Má kapacitu 29 míst k sezení. Ptali se na jeho pronájem už i z penzionu, kam jezdí hodně svateb," naznačil dohlížející Jiří Nováček, že atrakce je k mání. Veletrh se konal letos potřetí.
Zeig mehr
Strašidla na Dobré Vodě u Českých Budějovic
Strašidelné bytosti se v sobotu po setmění objevily na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Spolek Děti Dobré Vody tu pořádal už čtvrtý ročník halloweenského lampiónového průvodu. Tento nápad vznikl v době, kdy mé dvě dcery byly menší a nebylo tu co dělat. Tak jsem navrhla, že si vezmeme masky a uděláme malý halloweenský průvod. Už první rok se to rozneslo po sociálních sítích a přišlo kolem padesátky dětí, teď jich je nejmíň dvojnásobek jak z Dobré Vody, tak z blízkého okolí, těší hlavní organizátorku akce Kateřinu Trávníčkovou. O tom, že její nápad padl na úrodnou půdu, svědčila nejen spousta capartů, ale i rodičů v maskách. Je fajn se zapojit a na chvilku si zahrát na někoho jiného. Naopak s trochou nervozity se na startu potýkali malí účastníci. A měly k tomu dobrý důvod. Na hrázi rybníka totiž na odvážné účastníky průvodu číhal celý zástup strašidel, za které byly většinou převlečené starší děti. Jejich výkon si vysloužil nejedno vypísknutí úlekem a občas i nějakou tu slzičku a skok do bezpečného náručí rodičů. Jak by ne, projít potmě jen s rozsvíceným lampiónem kolem smrtky či bludičky chtělo pořádnou dávku odvahy, co teprve setkání s krampusem? Právě takovou masku si vlastnoručně připravil jeden starší chlapec. Toto příjemné setkání a jistě pro mnohé děti bude nezapomenutelným zážitkem. Již ted se můžeme těšit na příští strašidelné setkání v příštím roce.
Zeig mehr