Vodní svět v Českých Budějovicích ?
Rada města České Budějovice schválila změnu územního plánu v lokalitě Čtyři Dvory. Namísto plánovaného projektu koncertního a kongresového centra známého jako Rejnok, by mohlo v Budějovicích vzniknout volnočasové rekreační centrum neboli vodní svět. Areál by stál mezi sídlištěm Máj a Vltava a reagoval by na potřeby obyvateků města České Budějovice. Inspirace pro možný akvapark vychází z Multifunkčního sportovního areálu v Praze na Chodově.
Kam dál?
Přemostění v Českých Budějovicích
Se silnicí přes řeku počítá změna územního plánu v Českých Budějovicích. Souhlas jí dala rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, nedaleko nemocnice by mohl vyrůst nový most. Sloužit bude nejen pro pěší a cyklisty, jak připouštějí dosavadní pravidla, ale i pro automobily. Problémy při letní rekonstrukci Litvínovického mostu ukázaly, že město potřebuje další přemostění Vltavy. Podle plánu by město mohlo propojit ulici Schneidera s kruhovým objezdem u Litvínovic. Na rozdíl od dřívějších plánů radnice tentokrát nepočítá ani s propojením nového mostu dál ke čtyřdvorským sídlištím, ani se stavbou spojnice Lidické třídy a Novohradské ulice přes Malý jez. Právě takové záměry byly před pěti lety důvodem masivních protestů obyvatel města. Záměrem je změnit současnou lávku pro pěší a cyklisty v most, který by byl i pro auta. Sdružení pořádá již přes šest let osvětové akce, besedy a přednášky ve prospěch alternativních způsobů dopravy. Nový most by přivedl více automobilů do další části města. České Budějovice jsou už jen krůček od zahlcení automobily. V některých evropských zemích jsou dopravní koncepty postavené na jiných základech, třeba s výrazně posílenou pozicí cyklodopravy. Právě posílení cyklodopravy by mělo být pro České Budějovice velkým přínosem, protože právě zde mnoho lidí využívá k dopravě jízdní kolo.
Zobrazit více
Útěk muže před strážníky
V sobotu ráno vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o potyčce několika osob v ulici Kněžská. Mluvčí policie upřesnila, že se strážníkům přihlásil svědek události, který označil mladého muže postávajícího opodál jako jednoho z účastníků potyčky. Dvacetiletý muž s krvácejícím zraněním v obličeji však odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a dal se na útěk. Po několika metrech však uklouzl na kluzkém povrchu vozovky a tvrdě dopadl na zem. Strážníci okamžitě zjistili, že muž pádem na zem utrpěl viditelné zranění levého lokte. Mladému muži tak policisté poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Mezitím u něj provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol. Na dotaz strážníků ohledně jeho předchozího zranění v oblasti hlavy se muž svěřil, že se dostal do potyčky s neznámým mužem. Ten však před příjezdem hlídky zmizel. Celý případ bude řešit Policie ČR se sídlem v Českých Budějovicích.
Zobrazit více
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Zobrazit více