Ve školkách v Českých Budějovicích přibudou další místa
Zápisy do školek v Českých Budějovicích se letos uskuteční 2. a 3. května. Náměstek primátora, uvedl, že rada města schválila navýšení kapacity mateřské školy Pražská. Není to ale jediné chystané rozšíření městských školek. Dalších 50 míst by měla v budoucnu nabídnout školka v ulici Emy Destinnové, 56 míst vznikne v Mateřské škole K. Šatala, která je součástí Mateřské školy Nerudova. Jestli ale budou všechny tyto nové kapacity k dispozici už při jarním zápisu se zatím neví. Místa ve školkách by měla být pro všechny tříleté děti. Na lepší časy svítá rodičům tříletých dětí, kteří chtějí dát od září svého potomka do některé z českobudějovických mateřských škol. Ředitelé mateřinek musejí povinně přijmout jen pětileté děti, a tak se v minulosti stávalo, že se v některých školkách na všechny tříleté děti nedostalo. Ještě v roce 2011 nebylo do budějovických mateřských škol přijato přes sto tříletých dětí, loni už ale zbyla místa na všechny tříleté děti s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích. Místa ve školkách rozšiřujeme s ambicí umisťovat i dvouleté děti, pro které však platí jiná pravidla ohledně počtu v jedné třídě. Míst ve školkách ale má být dostatek, už tříleté děti by měly mít jistotu přijetí. V důsledku navyšování kapacity v městských školkách se uvažuje o snižování dotací na provoz školek, jež jsou soukromé. Doposud to fungovalo tak, že město jednak formou grantu přispívalo soukromým školkám na jejich činnost, jednak rodičům dítěte s trvalým bydlištěm v jihočeské metropoli, které navštěvovalo soukromou školku, přispívalo měsíčně tisícikorunou. Vzhledem k navýšení kapacity v městem zřizovaných mateřských školách se uvažuje o úpravě dotačního programu. Termín zápisů město vyhlásí tradičně na jaře. Platit při něm budou obdobná pravidla jako před rokem. Rodiče budou muset podávat přihlášky elektronicky, rozhodujícím kritériem bude věk dítěte a trvalé bydliště ve městě. Rozšíření kapacit mateřských škol bude velkou pomocí a přínosem pro mnoho rodičů.
Kam dál?
Cesta do finále KP vede přes Český Krumlov
První zápas se hraje v pátek večer v 19hod. na stadionu Slavoje! Českobudějovický trenér Jiří Fedur prý neměl svůj tip, jak středeční duel ve Veselí dopadne. „Tady je možné všechno! Výsledek 2:0 pro domácí odpovídá tomu, že se nedalo moc kalkulovat, kdo postoupí. Podle zpráv, které mám, došlo i ke hromadné rvačce, takže to byl boj," komentuje Jiří Fedur čtvrtfinálovou sérii, která jako jediná dospěla ke třetímu dějství. Hokejisté Českého Krumlova po odečtení devíti bodů David servisu vyhráli základní část krajské ligy. „Určitě se nám pojede v pátek lépe do Krumlova než do Písku," prohlašuje Jiří Fedur, aniž by chtěl kohokoli podcenit. „Ono platí, co říká každý trenér, že play off je něco jiného. Vidíme to na Motoru a uvidíme to i v extralize, že překvapení se dějí. Jen si nikdo nepřeje, aby to bylo na jeho účet, a nepřeji si to ani já," podotýká kouč, který kvůli trestu nesměl v 1. kole na střídačku. Domácí zápas sledoval z restaurace společně s prezidentem klubu, zatímco tým koučoval Roman Fousek za asistence Františka Mrázka, jenž nesmí hrát. „Věřím, že v pátek už se na střídačce objevíme, protože trest není adekvátní," postěžoval si Fedur. O kvalitách hokejistů Českého Krumlova nechtěl příliš hovořit. „Řeknu jedno, a to, že věřím v sílu našeho mužstva. Když kluci podají výkon v rámci svých možností, tak bychom měli postoupit dál. Ale hraje se na ledě." Po posledním vzájemném utkání zaznělo z David servisu, že tvrdý, agresivní hokej technicky založeným oporám Krumlova nesedí. „Je to bojovné, dobře bruslící mužstvo, které je, myslím, i dobře poskládané. Což ukázalo tím, že hrálo celou sezonu na čelo. V kraji patří do špičky, takže pozor na ně!" varuje Jiří Fedur. Věří, že David servis má v arzenálu dost hokejových zbraní, aby „medvědy"vyřadil. „Každé mužstvo má na soupeře recept. Věřím, že my jsme pro každého nepříjemným soupeřem a budeme pokračovat v tom, co hrajeme celou sezonu," poznamenal pro Deník Jiří Fedur. Do sestavy se vrací po jednom utkání útočník David Janda. „Budeme kompletní, a to mě utvrzuje v tom, že bychom měli uhrát solidní výsledek," uvedl kouč. David servis přišel o výhodu domácího prostředí v případném třetím zápase, o to důležitější je pro něj zahájit sérii vítězstvím. Ví, že v Pouzarově centru nastoupí v semifinále jen jedenkrát… a to v neděli od 18 hodin.
Zobrazit více
Nové parkovací zóny v Českých Budějovicích
Od listopadu budou v Českých Budějovicích nové parkovací zóny. Systém, který zatím byl platný v centru města chce radnice rozšířit o Pražské předměstí. Za roční parkovací kartu by měli na předměstí lidé, kteří zde bydlí, zaplatit 400 nebo 500 korun podle místa bydliště. V centru se platí 2000 korun. Sytém má umožnit i řadu slev, například pro tělesně postižené. Podle náměstka primátora osadí v říjnu na předměstí parkovací automaty a upraví dopravní značení. Od 2. října také začne v centru IGY fungovat informační místo dopravního podniku. Tam nebo na magistrátu bude možné vyřídit potřebné doklady. Získat pro obyvatele z předměstí povolení pro parkování půjde i elektronicky. Do budoucna se nebude vydávat karta, dotyčný automobil ale bude evidován v elektronickém systému. Prostřednictvím systému bude parkující vozidla kontrolovat se speciálními čtečkami městská policie. Tento nový parkovací systém zafinancovalo město České Budějovice několika miliony korun.
Zobrazit více
Zranění Davida Lafaty
David Lafata nedokončil fotbalové utkání v Hluboké nad Vltavou, když mu obránce domácího mužstva skluzem zlomil kotník. Tento dlouholetý hráč Sparty Praha střílí góly v krajském přeboru už jen pro radost. V dresu rodného Olešníku vyhlášený kanonýr v letošní sezoně už bohužel žádné nepřidá. Na jeho předsvědčivé fotbalové výkony se budeme těšit opět letos na podzim.
Zobrazit více