V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Kam dál?
Zázemí pro výstavbu další fakulty
Více než miliarda korun z různých zdrojů putovala v uplynulých deseti letech do vylepšení zázemí studentů Jihočeské univerzity. Na stavbu nových budov či modernizaci přístrojového vybavení co nevidět navážou další projekty. Studentský klub a Centrum pro handicapované studenty začne v univerzitním kampusu ve Čtyřech Dvorech růst už příští měsíc. Schyluje se i k modernizaci auly zvané Bobík a především k přípravám zázemí pro plánovanou technickou či technologickou fakultu, již devátou v pořadí. Má vize dalšího rozvoje univerzity zahrnuje zřízení technologického institutu, který by byl jako univerzitní ústav základem technické nebo technologické fakulty, řekl rektor JU. Doplnil, že se vznikem další fakulty se počítá ve střednědobém až dlouhodobém výhledu. Smělým plánům by nemusel bránit ani nedostatek peněz. Podle vedoucího odboru investic rektorátu JU, může univerzita získat nemalé prostředky na svůj další rozvoj z operačního programu určeného na vývoj, výzkum a vzdělávání. Z tohoto balíku peněz by si škola teoreticky mohla ukrojit určitý díl právě na stavbu zázemí technologického institutu. Doplnil, že reálnější obrysy v tuto chvíli mají jiné investiční záměry, například přestavba části bývalého zemědělského podniku na výukový minipivovar a minimlékárnu pro studenty. Ač na přednášky a semináře jezdí do centra Budějovic mnozí studenti, kde jsou budovy Pedagogické fakulty, rozrůstající se a stále modernější univerzitní kampus ve Čtyřech Dvorech si užije i tak. Bydlí totiž na koleji. Ty jsou spolu s budovami Zemědělské či Filozofické fakulty, Akademickou knihovnou nebo rektorátem součástí kampusu. Vedení univerzity přitom plánuje další rozšiřování a modernizaci kampusu. Už příští měsíc zde začne růst Centrum pro handicapované studenty se studentským klubem. Mluvčí univerzity p. Dvořáková upřesnila, že klub bude sloužit jako prostor pro setkávání a volný čas, současně jako zázemí pro pořádání společenských a kulturních akcí. Dokončení stavby přibližně za 20 milionů korun se předpokládá do roka. Za kampusem v Šípkové ulici se začne rovněž letos stavět univerzitní mateřská škola. Doplnil, že právě studenti a vyučující ZF ocení i další investiční záměr rekonstrukci šestipodlažního pavilonu kateder fakulty za 70 až 75 milionů korun. Ta naváže na modernizaci fakultních pavilonů A, C, D a E, kde vznikly modernější tématicky uspořádané laboratoře pro výzkumné projekty například v oblasti kvality potravinových surovin, agroenvironmentálního a agroekologického výzkumu. Rektor JU doplnil, že plán dalšího rozvoje univerzity zahrnuje rovněž modernizaci a technické úpravy studentských kolejí. Zajisté další výstavba a modernizace celého areálu Jihočeské university přispěje k většímu počtu zájemců o studium nejen z Českých Budějovic, ale i celé ČR.
Zobrazit více
Lenka Kardová začala s boxem na jihu Čech
Titul mistryně ČR v boxu vybojovala pro Č. Budějovice v Brandýse šestadvacetiletá Lenka Kardová. Měla z vítězství velikou radost, protože letos neměla příliš pohodovou sezonu. Na mistrovství republiky v Brandýse naopak boxovala o váhu výš, protože ve své kategorii do 54 kg neměla soupeřku. O titul bojovala se svou oddílovou kolegyní Šimáčkovou. Titul Lenka získala právem, byla lepší, poznamenal klubový trenér. Holky jsou kámošky, nijak se v ringu nešetřily a předvedly tvrdý a technický box, jak se sluší na finále mistrovství republiky. Mistryně republiky bydlí i pracuje v jihočeské metropoli, kde studovala na Jihočeské univerzitě. Vždycky se ráda do Budějovic vracím, ujišťuje a dá se jí věřit, protože i když v Praze v SK Boxing Praha a Pražském rohovníku už i trénuje, klubovou příslušnost nezměnila a dál hájí budějovické barvy. Ostatně v tehdy ještě extraligovém Samsonu ve svých necelých dvaceti. K boxu ji přivedl kamarád Marcel Kopečný, jenž boxoval v Samsonu extraligu. Titul mistryně republiky letos Lenka Kardová získala po roční odmlce, loni totiž měla zlomenou ruku. Loni jsem bohužel boxovat nemohla a letos mi nevyšel pokus dostat se na olympiádu, což mě hodně mrzelo. O to větší radost jsem měla ze zisku titulu. Kardová patří v Česku mezi velice úspěšné boxerky, vždyť startovala na mistrovství světa a vedle zmíněné stříbrné medaile z Evropského poháru má ve své sbírce mimo jiné i bronz z mezinárodního turnaje v Hamburku a před dvěma roky přidala stříbro z polské Gliwice. V republice ve své kategorii kraluje, vždyť s výjimkou loňska, kdy pro zranění na domácím šampionátu nestartovala, v posledních čtyřech letech má váha do 57 kg jen jedinou vítězku. Tato sportovkyně je velkou nadějí do budoucna. Doufejme, že se jí budou vyhýbat zranění a naváže na dosavadní úspěchy.
Zobrazit více
Den vědců na Jihočeské univerzitě
Bezpečnost je hlavní téma letošního ročníku akce s názvem Den vědců. Tu již několik let pořádá pro veřejnost Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Návštěvníci akce dozví nejen to, jaká nebezpečí na ně na internetu a sociálních sítích číhají, zjistit budou moci i to, jaké forenzní nástroje používají a jaké jsou zpravodajské složky státu pro analýzu mobilních telefonů. Rovněž návštěvníci uvidí, jak probíhá takový běžný pracovní den vědce v laboratoři, jaké ochranné pomůcky vědci při své práci používají a mnoho dalších zajímavostí. Do některých aktivit se budou moci zájemci z řad veřejnosti sami zapojit. Akce se bude konat v budově Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Tuto velmi zajímavou akci si nenechte ujít, protože toto téma bude pro mnohé z Vás velmi užitečné.
Zobrazit více