Uzavírky předzahrádek na náměstí v Českých Budějovicích
Množí se porušování nových covidových opatření, kterými se zabývají strážníci budějovické městské policie. Řeší se hlavně posedávání na předzahrádkách, i když vládní nařízení a metodický pokyn ministerstva vnitra jasně říká, že jejich provoz není možný. Předzahrádka je součástí provozovny, též restaurace, proto tam je také vstup veřejnosti zakázán. Situace se vyostřila tak, že vedení budějovické radnice muselo přikročit i k okamžitým výpovědím restauračních předzahrádek v centru města, kde se porušovala nařízená opatření. Právě tady totiž běžně docházelo k porušování nařízení na rozestupy a používání ochranných prostředků. Proto strážníci kontrolují situaci u těchto okének včetně těch, které se nacházejí na soukromém pozemku. Volný pohyb je nyní dovolen pouze za zaměstnáním, nákupy, k lékaři či kvůli péče o osobu blízkou, viz nařízení vlády České republiky.
Kam dál?
Svatební veletrh vábil už na třetí ročník
Akce nabídla módní přehlídky, strom přání pro snoubence nebo lesknoucí se limuzíny. „Je tu zastoupeno na třicet oborů, které se podílí na organizaci svateb," uvedla organizátorka veletrhu Štěpánka Bendová s tím, že kromě agentur specializovaných na svatby jsou zastoupeny třeba i hotely nebo penziony. Podle Štěpánky Bendové jsou jižní Čechy snoubencům zaslíbené. Hlavními taháky regionu jsou venkovní obřady pod širým nebem obecně, a zámky Hluboká a Český Krumlov. Hluboká je lákavá, je to princeznovský zámek. V pátek a v sobotu uzavře sňatek v letní sezoně osm až devět párů, z toho tři až čtyři páry jsou cizinci. Český Krumlov je navíc památka UNESCO. Turisté město navštíví a když hledají místo pro svatbu, vzpomenou si, že to by mohlo být to pravé romantické místo pro svatební obřad.Pozornost na veletrhu poutal červenou a smetanovou barvou a květy na chladiči i dokonale zrenovovaný autobus z roku 1970, patřící dopravnímu podniku. „Je o to zájem. Má kapacitu 29 míst k sezení. Ptali se na jeho pronájem už i z penzionu, kam jezdí hodně svateb," naznačil dohlížející Jiří Nováček, že atrakce je k mání. Veletrh se konal letos potřetí.
Zobrazit více
Pivovar Budvar uvařil rekordní množství piva
Nový rekord pivovaru Budvar. Objem vystaveného piva v pivovaru Budějovický Budvar včera překonal hranici 50 milionů hektolitrů. Tento objem piva by zalil českobudějovické náměstí o rozloze jednoho hektaru do výšky 500 metrů, což je téměř sedminásobek Černé věže. Při průměrném ročním průtoku řeky Vltavy v Českých Budějovicích by u Dlouhého mostu dosud vystavené budvarské pivo protékalo více než dva dny. Hranice 10 milionů hektolitrů byla překonána v roce 1959. Teprve 100 let po založení pivovaru v roce 1996 dosáhl celkový objem vystaveného piva 25 milionů hektolitrů. Během posledních deseti let se roční produkce pivovaru zvýšila o necelých 40%. Přes obrovský nárůst objemu výroby vaří Budějovický Budvar své pivo stále osvědčenými řemeslnými postupy. Jsme hrdí na to, že pokračujeme v 750tileté tradici vaření originálního Budějovického piva. Při výrobě piva používáme výhradně původní suroviny a vaříme jej pouze v Českých Budějovicích. I proto se naše pivo může pyšnit chráněným zeměpisným označením. Chráněné zeměpisné označení garantuje spotřebitelům skutečnou kvalitu, tedy to, že zakoupený produkt není levnou napodobeninou a že byl vyroben na konkrétním místě, z přesně definovaných surovin a předepsaným výrobním postupem. Pivo vyvážíme do 70 zemí světa. Reprezentujeme tak nejen náš pivovar, ale také přispíváme ke zvyšování známosti Českých Budějovic i České republiky ve světě. V roce 2015 uvařil Budějovický Budvar více než 1,6 milionu hl piva, což představuje meziroční nárůst o téměř 10%. Vyvezl asi 900 000 hektolitrů piva, meziročně o 10,5% více. Na domácím trhu prodej vzrostl o devět procent a překročil 700 000 hektolitrů. Budějovický pivovar Budvar je celosvětově známým pivovarem a chloubou Českých Budějovic.
Zobrazit více
Duševní choroba je horší než si zlomit nohu
Povídá se, že každý třetí člověk si aspoň jednou ve svém životě projde ať už léčenou nebo neléčenou depresí. Podle odhadů by dokonce v roce 2020 měly být psychiatrické nemoci druhým nejčastějším důvodem pracovních neschopností. Naše společnost stále do značné míry vnímá psychiatrické problémy jako určitou zvláštnost, potvrzuje primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček. Přiznat si, že jsem duševně nemocný, je pro člověka většinou velmi obtížné. Jde ale přece o chorobu a nemoc duše je stejná jako nemoc jakékoli části těla. Onemocnět duševní chorobou není o nic složitější než si například zlomit nohu. Podle Dr. Nováčka není nikdo z nás vůči duševním chorobám imunní. Riziko, čím můžeme onemocnět, se ale mění s věkem. „Mezi dvacátým a třicátým rokem propuká například schizofrenie, později nejsou výjimkou bludy, ve stáří nás všechny čeká demence. K lékaři nedostanou všichni, kdo nějaké rysy duševní choroby vykazují. „Je nutné si uvědomit, že my vidíme příslovečnou špičku ledovce. Promořenost psychiatrickými příznaky v populaci je daleko vyšší než počet hospitalizovaných pacientů. My říkáme, že pacienti se na oddělení dostávají v okamžiku, kdy jejich příznaky začnou vadit buď jim samotným nebo okolí. Do té doby, pokud jsou ostatní schopni to tolerovat a akceptovat, na psychiatrii nikdo nepřijde. Pokud budete mít jakékoli psychické problémy, neváhejte navštívit odborného lékaře.
Zobrazit více