Uzavírka Senovážného náměstí v Českých Budějovicích
S úpravami křižovatky na Senovážném náměstí, kde se připravuje jízdní pruh pro autobusy MHD ze Žižkovy třídy směrem k ulici Na Sadech a zároveň úpravy světelné signalizace, dojde v termínu sobota 24. 10. až neděle 1. 11.2020 k omezení provozu. Řidiči musí počítat s uzavírkou křižovatky Senovážné náměstí s výjimkou MHD víkendech 24 – 25.10 a 31.10. a 1.11.2020 a s částečnou uzavírkou křižovatky Senovážné náměstí 26.10. - 30.10.2020.
Vyznačena bude objížďka ve směru z ulice Na Sadech ulicí Rudolfovská a Nádražní a ve směru opačném ulicemi Mánesova a Čechova.
Kam dál?
Ústup chřipky na českobudějovicku
Těsně pod prahem epidemie se zastavila chřipková onemocnění v Jihočeském kraji. Jak naznačují čerstvá data hygieniků, za uplynulý týden nemocných naopak citelně ubylo. Na pozitivním trendu se pravděpodobně podepsal zejména fakt, že se díky jarním prázdninám podařilo zastavit šíření nákazy v dětských kolektivech. Snad se to po prázdninách znovu nerozjede. Už jsme si užili dost, doma byla s virózou dcera, pak měl problémy manžel, ani mně nebylo pár dní dobře, snad zůstane ušetřený aspoň syn, doufá jedna paní z Českých Budějovic. Virus v populaci ale stále koluje. Nebezpečná může být zejména pro starší osoby či ty, kdo již trpí jiným závažným onemocněním. I z těchto důvodů stále ve třech jihočeských nemocnicích v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Jindřichově Hradci platí zákaz návštěv. Šíření nákazy se stejným opatřením snaží zamezit také na Hluboké a nově také v Prachaticích. Kvůli zvýšenému výskytu chřipek se navíc stále víc daří také nákaze příušnicemi. Ta se svými prvotními příznaky podobá chřipce, lidé proto potížím nepřikládají velký význam a usnadňují tak šíření vysoce nakažlivé nemoci. Již několik týdnů řádí především mezi středoškoláky. „Nemoc se objevuje nejčastěji u studentů, ale jsou i případy, kdy se nakazil i někdo z dalších členů rodiny. Na toto onemocnění je třeba dávat velký pozor, nebot u mužů hrozí později případé potíže s plodností. Snad se dočkáme již zanedlouho stabilnějšího teplého počasí a chřipková epidenie odezní.
Zobrazit více
ČEZ Motor České Budějovice opět bodoval
Ve druhé polovině základní části první ligy vstoupili hokejisté ČEZ Motoru vítězstvím v Havířově 3:1. V pondělí je čeká domácí zápas s Prostějovem. K předehrávanému duelu cestovali hosté bez zraněných obránců Muchy, Vráblíka a Pýchy, do sestavy se naopak vrátil útočník Chovan a do branky se znovu postavil Gába. Začátek utkání probíhal podle havířovských not. Domácí tlak také vyústil ve vedoucí gól utkání. V prostoru mezi kruhy se dostal ke střele Korím a propálil Gábu. Inkasovaná branka hosty přece jen vyburcovala a do konce třetiny si vynutili tři přesilové hry. Vyrovnat se jim však nepodařilo. Největší příležitosti měli Mikyska a Nouza, oba však vychytal pozorný Laco v brance soupeře. Druhá třetina začala jedovatou střelou Maliníka, kterou s vypětím všech sil zlikvidoval Gába. Ve 22. min. však bylo vyrovnáno, když stejně jako ve středu proti Benátkám prokázal svůj důraz v brankovišti Kuchejda. Zatímco v prvním dějství neměl Motor ani jednoho vyloučeného, po změně stran čelil třem přesilovkám Havířova. Naštěstí však neinkasoval. Druhou třetinu už nedohrál Bohunický, který po bitce s Mazancem dostal trest do konce utkání. V úvodu závěrečného dějství měli hosté štěstí, když Sztefek minul v přesilovce odkrytou Gábovu klec. Do vedení šli ve 45. min. hosté, když se výstavní střelou poprvé po svém návratu do Motoru trefil Květoň. Rozdílový gól měl na hokejce Suchánek, který trefil jen tyč. Zbytek zápasu se Havířovští tlačili do útoku, ale naráželi na výborného Gábu v brance hostí. Minutu a půl před koncem domácí zkusili power play, ale hosté si tři body pohlídali a do prázdné branky pečetil jejich výhru Nouza. Nezbývá nám než se těšit na pondělní utkání s Prostějovem, ve kterém by měl ČEZ Motor dle předpokladů bodovat. Z marodky by se měla vrátit většina klíčových hráčů.
Zobrazit více
Duševní choroba je horší než si zlomit nohu
Povídá se, že každý třetí člověk si aspoň jednou ve svém životě projde ať už léčenou nebo neléčenou depresí. Podle odhadů by dokonce v roce 2020 měly být psychiatrické nemoci druhým nejčastějším důvodem pracovních neschopností. Naše společnost stále do značné míry vnímá psychiatrické problémy jako určitou zvláštnost, potvrzuje primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček. Přiznat si, že jsem duševně nemocný, je pro člověka většinou velmi obtížné. Jde ale přece o chorobu a nemoc duše je stejná jako nemoc jakékoli části těla. Onemocnět duševní chorobou není o nic složitější než si například zlomit nohu. Podle Dr. Nováčka není nikdo z nás vůči duševním chorobám imunní. Riziko, čím můžeme onemocnět, se ale mění s věkem. „Mezi dvacátým a třicátým rokem propuká například schizofrenie, později nejsou výjimkou bludy, ve stáří nás všechny čeká demence. K lékaři nedostanou všichni, kdo nějaké rysy duševní choroby vykazují. „Je nutné si uvědomit, že my vidíme příslovečnou špičku ledovce. Promořenost psychiatrickými příznaky v populaci je daleko vyšší než počet hospitalizovaných pacientů. My říkáme, že pacienti se na oddělení dostávají v okamžiku, kdy jejich příznaky začnou vadit buď jim samotným nebo okolí. Do té doby, pokud jsou ostatní schopni to tolerovat a akceptovat, na psychiatrii nikdo nepřijde. Pokud budete mít jakékoli psychické problémy, neváhejte navštívit odborného lékaře.
Zobrazit více