Útočník Motoru odchází na hostování do Pardubic
Hokejisté ČEZ Motoru České Budějovice hlásí změnu v kádru. Útočník Jan Kloz, který dosud v dtresu s velkým M na prsou sehrál v první Chance lize šest zápasů, v nichž zaznamenal čtyři přihrávky, odchází na měsíční hostování do extraligových Pardubic, kde působil už v minulé sezoně. Zda se do Českých Budějovic vrátí není zatím vůbec jasné.
Kam dál?
V Českých Budějovicích bude nová pěší zóna
Zanedlouho dojdou lidé z Lannovy třídy až na hlavní náměstí a to bez vyhýbání se autům. Ve čtvrt kilometru dlouhé Kanovnické ulici, jež v centru Budějovic spojuje frekventovanou Lannovu třídu s náměstím Přemysla Otakara II., se možná už za dva roky přestanou lidé tísnit na chodnících. Budějovičtí už zahájili jednání o tom, že v uličce, kde z úzkých chodníků musejí obyvatelé a návštěvníci města často do vozovky mezi auta, by vznikla pěší zóna. Na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže totiž stojí katedrála sv. Mikuláše, přičemž pozemky v jejím okolí vlastní Děkanství u sv. Mikuláše. František Konečný naznačil, že podle výsledků jednání by vzniku pěší zóny v Kanovnické nemělo nic bránit. „Bavili jsme se i o tom, že by z Kanovnické zmizela parkovací stání – tedy jak ta u chodníku provozovaná městem, tak i před katedrálou," řekl František Konečný s tím, že město by se s biskupstvím dohodlo na zřízení náhradních parkovacích míst v jiné lokalitě. S myšlenkou, že by pěší zóna vznikla i v sousední ulici U Černé věže, kde je hlavní vstup do katedrály, českobudějovický biskup souhlasí jen za určitých podmínek. „V katedrále se konají bohoslužby, koncerty, svatby a jiné události, z čehož plynou určité potřeby. Jako je například obslužnost katedrály," zdůvodnil Vlastimil Kročil svůj postoj. Zdůraznil, že o záměru zřízení pěší zóny se povedou další jednání. Tato myšlenka a její realizace jistě v budoucnu potěší mnohé pěší pohybující se v krásném centru Českých Budějovic.
Zobrazit více
Změna provozu v Kauflandu České Budějovice
Dopravní poměry na Dlouhé louce u českobudějovického Kauflandu se brzy změní. Ve druhé polovině března začnou podél Dlouhé louky stavbaři vytvářet zálivy pro nové zastávky MHD. Do budoucna Budějovičtí plánují i proměnu nedaleké kruhové křižovatky přímo u obchodního domu. Zakázku za zhruba 4,7 milionu korun zajistí firma Strabag. Akce má začít 25. března a skončit za 90 dnů. U Kauflandu zastaví autobusy na linkách 7 a 15, které tudy běžně jezdí, pouze obslouží jednu zastávku navíc. Spoje linky 15 jezdí mezi Papírenskou ulicí nedaleko od nemocnice na Výstaviště a na sídliště Šumava a Vltava. Linka číslo 7 spojuje budějovické sídliště Máj s Rožnovem, Včelnou a Boršovem nad Vltavou. Podél Dlouhé louky začnou stavbaři v březnu vytvářet zálivy pro nové zastávky MHD a do budoucna je v plánu i úprava kruhové křižovatky, která je spojnicí Dlouhé louky se silnicí směřující ke Kauflandu a ulicí Na Sádkách vedoucí do Čtyř Dvorů. Jak bude křižovatka v budoucnu vypadat, zatím není zcela jasné. Jsou zpracované studie s několika variantami jejíž termín zatím není znám. V plánu jsou i další úpravy prostranství u Kauflandu.
Zobrazit více
Impozantní stavby z let před válkou
Mnoho staveb z minulosti, to je z dob před válkou stojí v Českých Budějovicích dodnes. Na náměstí byla výhybna tramvají linky L. V okolí okresního domu byl zařízen chudobinec asi pro 50 osob, kanceláře a od roku 1911 četnické velitelství. V přízemí do ulice bývaly obchody. Vstup do této části měl čp. 225. Vchod byl nedávno bezohledně zazděn a secesní schodiště přinášející do chodeb světlo strženo při rekonstrukci objektu pro nový krajský úřad. Ziskem byla místo vchodu jedna kancelář a místo schodiště tři kanceláře. V křídle do Goetheovy ulice byla od počátku zařízena okresní stravovna a zprostředkovatelna práce pro tovaryše. Také toto křídlo mělo alegorické sochy s názvy Vlast, Cestování, Píle a Práce. Secesní štuková výzdoba, průčelí a plastiky byly hrubě otlučeny a shozeny v rámci překotného vlastenectví s cílem, aby zmizelo všechno c. k. rakouské, při přestavbě okresního domu v letech 1931-1932. Přestavba byla zadána v lednu 1931 Staškovi z Trhových Svinů. Realizace se ale zdržela kvůli povolení Zemského úřadu v Praze zřídit na území stávajícího okresního úřadu elektrická díla a k tomu radnice přišla s návrhem přistavět k okresnímu domu novou budovu. Až v říjnu 1931 se radnice na návrh stavební komise usnesla definitivně upustit od přístavby okresního domu a provésti pouze adaptaci. Nehledě na nové nádraží 1908, tramvaje 1909 a městskou elektrárnu 1909. V rámci adaptace okresních domů bylo vyměněno i sociální zařízení. O čemž svědčí inzerát okresního výboru v Jihočeských listech v lednu 1932, že následkem adaptace okresních domů na Wilsonově náměstí se prodají zachovalá kamna, klosety, výlevky, vany a osvětlovací tělesa. Dobré též bylo zřízení ústředního topení a kotelny na uhlí s výtahem do Goethoevy ulice. I v minulosti se kladl důraz na precizní provedení a účelnost staveb. Tyto stavby se dochovaly až do dnešní doby ve velmi dobrém stavu.
Zobrazit více