Syrské rodiny na Šumavě
Čtyři syrské páry s dětmi našli ve čtvrtek brzy ráno policisté na Lipensku. Jihočeský policejní mluvčí zmínil, že skupina procházela po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví, a když kolem šesté hodiny míjeli Jenišov, všiml si jich pozorný svědek. Ten pak neprodleně zavolal na tísňovou linku 158. Během chvíle dorazili na místo příslušní specialisté z cizinecké policie. Cizinci vstoupili na území republiky v rozporu s právními předpisy, bez cestovních dokladů a povolení k pobytu. Policisté celou skupinu převezli na pracoviště cizinecké policie do Českých Budějovic. Policisté vyhradili pro běžence speciální místnost, kde dospělí i jejich ratolesti mohou společně trávit volný čas. Díky spolupráci s českobudějovickou charitou zajistili strážci zákona také dostatečné zásoby jídla a pití. Většina běženců je totiž po náročném a nelegálním cestování ze svého domova do Evropy enormně vyčerpaná. Na tom zřejmě má významný podíl také neutuchající vlna extrémních veder. Z dosud provedených výslechů je pravděpodobné, že tři příbuzné rodiny uprchly z regionů ovládaných a zničených bojovníky Islámského Státu. Velmi podobný příběh zažili jihočeští policisté jen před pár dny. V pondělí večer zadrželi čtyři syrské ženy se sedmi dětmi ve Strážném na Prachaticku. Běženci se pohybovali kolem 21. hodiny v těsné blízkosti hranic, kde je pak objevila hlídka cizinecké policie. Jedna z žen trpěla akutními zdravotními problémy, policisté jí proto museli nejprve zajistit pomoc. Zbytek uprchlíků pak eskortovali do Českých Budějovic, kde počkají na rozhodnutí o svém dalším osudu. Vzhledem k tomu, že vstoupili do země nelegálně, pravděpodobně je čeká převoz na hranice a předání do rukou státu, ze kterého přišli do ČR. Tedy nejspíš do Rakouska nebo na Slovensko. Určitou záhadou zůstává, proč byly zadrženy pouze ženy a děti, neboť to není v podobných případech obvyklé. Je možné, že skupiny se mohly rozdělit a zatímco jedné se přechod do Německa vydařil, druhé nikoliv. Policisté všechny osoby prověří v databázích a následovat bude správní řízení. Jeho výsledkem bude pravděpodobně ukončení pobytu na území České republiky. Komunikaci s ženami zajišťuje přivolaný tlumočník do arabského jazyka. Koncem minulého týdne zastavili policisté u Horní Vltavice podezřelou dodávku slovenského řidiče, ve které bylo namačkaných 26 lidí, podle všeho uprchlíků z Afghánistánu. Doufáme, že bude těchto případů ubývat a cizinecká policie udrží vše dle možností pod kontrolou.
Kam dál?
ČEZ Motor České Budějovice opět bodoval
Ve druhé polovině základní části první ligy vstoupili hokejisté ČEZ Motoru vítězstvím v Havířově 3:1. V pondělí je čeká domácí zápas s Prostějovem. K předehrávanému duelu cestovali hosté bez zraněných obránců Muchy, Vráblíka a Pýchy, do sestavy se naopak vrátil útočník Chovan a do branky se znovu postavil Gába. Začátek utkání probíhal podle havířovských not. Domácí tlak také vyústil ve vedoucí gól utkání. V prostoru mezi kruhy se dostal ke střele Korím a propálil Gábu. Inkasovaná branka hosty přece jen vyburcovala a do konce třetiny si vynutili tři přesilové hry. Vyrovnat se jim však nepodařilo. Největší příležitosti měli Mikyska a Nouza, oba však vychytal pozorný Laco v brance soupeře. Druhá třetina začala jedovatou střelou Maliníka, kterou s vypětím všech sil zlikvidoval Gába. Ve 22. min. však bylo vyrovnáno, když stejně jako ve středu proti Benátkám prokázal svůj důraz v brankovišti Kuchejda. Zatímco v prvním dějství neměl Motor ani jednoho vyloučeného, po změně stran čelil třem přesilovkám Havířova. Naštěstí však neinkasoval. Druhou třetinu už nedohrál Bohunický, který po bitce s Mazancem dostal trest do konce utkání. V úvodu závěrečného dějství měli hosté štěstí, když Sztefek minul v přesilovce odkrytou Gábovu klec. Do vedení šli ve 45. min. hosté, když se výstavní střelou poprvé po svém návratu do Motoru trefil Květoň. Rozdílový gól měl na hokejce Suchánek, který trefil jen tyč. Zbytek zápasu se Havířovští tlačili do útoku, ale naráželi na výborného Gábu v brance hostí. Minutu a půl před koncem domácí zkusili power play, ale hosté si tři body pohlídali a do prázdné branky pečetil jejich výhru Nouza. Nezbývá nám než se těšit na pondělní utkání s Prostějovem, ve kterém by měl ČEZ Motor dle předpokladů bodovat. Z marodky by se měla vrátit většina klíčových hráčů.
Zobrazit více
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Zobrazit více
Rekonstrukce rozhledny na Sněžníku
Letošní sezónu budou muset turisté oželet výhled z rozhledny na Sněžníku. Během léta totiž projde její věž náročnou a nákladnou rekonstrukcí. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které panují na Sněžníku, není možné opravy provádět jindy než během léta. Opravy vyjdou na přibližně dva a tři čtvrtě milionu korun, což je jedna z největších letošních investic v Jílovém. Navazují na první etapu. Během té byla opravena podesta rozhledny. Na podzim roku 2014 bylo nutné podestu odizolovat, aby ji neničila voda, která zároveň vzlínala i do věže. A právě voda vzlínající pískovcovými kameny, ze kterých je věž postavena, byla jedním z důvodů, proč musí jílovská radnice udělat i druhou etapu rekonstrukce více než 150 let staré rozhledny. Nyní přijde na řadu oprava samotné věže a balkonu. Původně se přitom druhá etapa rekonstrukce rozhledny měla uskutečnit již loni. Rozhledna na Děčínském Sněžníku patří k nejstarším svého druhu u nás. Předloni oslavila 150 let své existence, a to i přesto, že jí i hrozil odstřel. Poslední velkou opravou prošla rozhledna na počátku 90. let minulého století, kdy se podařilo Jílovému sehnat potřebné dva miliony korun na její opravu. Při rekonstrukci byla celá rozhledna stažena ocelovými sponami a vruty. Kolem věže muselo být také postaveno lešení. Oprava se ale podařila tak, že to na jejím vzhledu není patrné. Byl také rozebrán a znovu složen ochoz věže. Vzhledem k výrazně větší náročnosti tehdejších oprav byla rozhledna uzavřena mnohem déle. Turisté na ni nemohli vystoupat celé dva roky. Tyto architektonické památky bychom měli udržovat a zachovávat v co nejlepším stavu, aby se příští generace mohli těšit z tak krásného výhledu této rozhledny.
Zobrazit více