Sokol si oblíbil komín v Novém Vrátě
Budku ve stodvacetimetrové výšce na komíně výtopny Nové Vráto si za svůj domov možná vybrala dospělá samice sokola stěhovavého. Opakovaně ji tu v posledních týdnech zachytila kamera, pomocí které kriticky ohroženého ptáka může sledovat i veřejnost. Hliníkovou hnízdní budku na objekt českobudějovické teplárny umístili ornitologové v roce 2016. Loni v červnu se tu poprvé objevila samička sokola, nakonec se sem ale nastěhovaly poštolky. Chráněný dravec se tu objevil až po roce a není vyloučeno, že si komín dopředu vyhlédl jako hnízdiště. Ještě se ukáže, zda se zde sokol usadí, nebo jde jen o dočasný pobyt.
Kam dál?
V Budvaru končí ředitel p. Boček
Z místa ředitele podniku Budějovický Budvar odchází Jiří Boček, když odeslal ministru zemědělství dopis, v němž oznámil svou rezignaci ke konci letošního roku. Mohu potvrdit, že pan Boček odeslal ministru zemědělství České republiky dopis, ve kterém oznamuje svůj odchod z funkce ředitele podniku k 31. 12. 2016. Jiří Boček je v čele pivovaru od roku 1991. V pivovaru pracoval ale už v letech 1972 až 1973, a to v rámci praxe při studiu Středního odborného učiliště pivovarského v Českých Budějovicích. Po absolvování střední průmyslové školy a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se do Budvaru vrátil jako technolog a mistr varen, v letech 1985 až 1991 zde působil jako podsládek a mistr varen. Jiří Boček obdržel minulý týden od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, konkrétně Medaili Za zásluhy o stát v hospodářské oblasti. Letos obdržel i Výroční cenu České a pivovarnické akademie za rok 2015. Když jsem si položil otázku, proč jsme jako firma po čtvrt století od revoluce v tak dobrém stavu, tak jsem došel k několika základním bodům. Za prvé jsme i přes všechny změny stále věřili v naši značku. Dále jsme nepřestali věřit v kvalitu našich produktů. Nezahodili jsme originalitu budějovického piva. Naučili jsme se také věřit svým schopnostem. Naše firma je trochu odlišná tím, že řada lidí zde pracuje většinu svého života. Na těchto lidech oceňuji schopnost se dále rozvíjet. Toto je pohled ředitele Jiřího Bočka na Budějovický Budvar.
Zobrazit více
V Českých Budějovicích bude nová pěší zóna
Zanedlouho dojdou lidé z Lannovy třídy až na hlavní náměstí a to bez vyhýbání se autům. Ve čtvrt kilometru dlouhé Kanovnické ulici, jež v centru Budějovic spojuje frekventovanou Lannovu třídu s náměstím Přemysla Otakara II., se možná už za dva roky přestanou lidé tísnit na chodnících. Budějovičtí už zahájili jednání o tom, že v uličce, kde z úzkých chodníků musejí obyvatelé a návštěvníci města často do vozovky mezi auta, by vznikla pěší zóna. Na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže totiž stojí katedrála sv. Mikuláše, přičemž pozemky v jejím okolí vlastní Děkanství u sv. Mikuláše. František Konečný naznačil, že podle výsledků jednání by vzniku pěší zóny v Kanovnické nemělo nic bránit. „Bavili jsme se i o tom, že by z Kanovnické zmizela parkovací stání – tedy jak ta u chodníku provozovaná městem, tak i před katedrálou," řekl František Konečný s tím, že město by se s biskupstvím dohodlo na zřízení náhradních parkovacích míst v jiné lokalitě. S myšlenkou, že by pěší zóna vznikla i v sousední ulici U Černé věže, kde je hlavní vstup do katedrály, českobudějovický biskup souhlasí jen za určitých podmínek. „V katedrále se konají bohoslužby, koncerty, svatby a jiné události, z čehož plynou určité potřeby. Jako je například obslužnost katedrály," zdůvodnil Vlastimil Kročil svůj postoj. Zdůraznil, že o záměru zřízení pěší zóny se povedou další jednání. Tato myšlenka a její realizace jistě v budoucnu potěší mnohé pěší pohybující se v krásném centru Českých Budějovic.
Zobrazit více
Omezení Krajinské ulice v Českých Budějovicích
S částečným omezením musejí v příštích měsících počítat jak českobudějovičtí řidiči, ale také chodci. Oprav se totiž dočká jedna z dominant Krajinské ulice, budova, v níž sídlí Komerční banka. Důvodem je kontrola stavu fasády a soch na budově, informovala o rekonstrukci tisková mluvčí radnice. Současně s tím také doplnila, že by celková rekonstrukce budovy Komerční banky měla trvat od února do června 2016. Kromě omezení v Krajinské ulici si oprava budovy Komerční banky vyžádá jistá opatření také v Hroznové ulici. Na přechodnou úpravu provozu v ulicích Krajinská a Hroznová bude upozorňovat dopravní značení. Provoz v Krajinské ulici ale toto omezení zcela neomezí. Komerční banka je jistě dominantou středu města České Budějovice a město jako majitel objektu má zájem tuto nemovitost zachovat v udržovaném stavu.
Zobrazit více