Rakušan řídil v Českých Budějovicích pod vlivem alkoholu
V neděli ráno se městem projížděl opilý řidič. Nasedl na náměstí Přemysla Otakara do osobního automobilu rakouské poznávací značky a projel ulicemi Piaristická Česká, Hroznová až na Husovu ulici. Za krátkou dobu se dopustil několika přestupků včetně jízdy jednosměrnou ulicí v protisměru a zákazu odbočení. Na náměstí muže zachytil městský kamerový systém a to ho už pronásledovala hlídka městské policie, které ho zastavila Na Dlouhé louce. Doklady dvaadvacetiletého Rakušana byly v pořádku, avšak hlídka městské policie mladíkovi naměřila při orientační dechové zkoušce 2,2 ‰. Strážníci na místo přivolali hlídku Policie ČR, která řidiči zakázala další jízdu a celý případ si převzala k dalšímu šetření. Rakouský řidič bude obviněn z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pravděpodobně si pro příště tento přečin rozmyslí.
Kam dál?
Po roce bude na náměstí v Českých Budějovicích opět kluziště
Kolem Samsonovy kašny se i letos projedou lidé na bruslích. Též na Vás čekají stánky, živá hudba a popíjení tradičního punče. Nenechte si tuto krásnou atmosféru ve vánočním stylu ujít, bude to stát jistě jako v minulém roce za to.
Zobrazit více
Omezení Krajinské ulice v Českých Budějovicích
S částečným omezením musejí v příštích měsících počítat jak českobudějovičtí řidiči, ale také chodci. Oprav se totiž dočká jedna z dominant Krajinské ulice, budova, v níž sídlí Komerční banka. Důvodem je kontrola stavu fasády a soch na budově, informovala o rekonstrukci tisková mluvčí radnice. Současně s tím také doplnila, že by celková rekonstrukce budovy Komerční banky měla trvat od února do června 2016. Kromě omezení v Krajinské ulici si oprava budovy Komerční banky vyžádá jistá opatření také v Hroznové ulici. Na přechodnou úpravu provozu v ulicích Krajinská a Hroznová bude upozorňovat dopravní značení. Provoz v Krajinské ulici ale toto omezení zcela neomezí. Komerční banka je jistě dominantou středu města České Budějovice a město jako majitel objektu má zájem tuto nemovitost zachovat v udržovaném stavu.
Zobrazit více
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Zobrazit více