Několik dobrých rad jak zmírnit zimní únavu
Zimní měsíce jsou náročné pro tělo i duši. Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Je nám zima, chybí nám slunce, za tmy se probouzíme, vyrážíme do práce a často se za tmy i vracíme domů. Převládá pocit lenosti. Také byste nejraději byli medvědem, na zimu se uložili k zimnímu spánku a vylezli z peřin až na jaře? Máme pro vás několik rad, jak si toto období ulehčit. Klíčem k úspěchu je kvalitní spánek a odpočinek. Pravidelný režim. Režim je důležitý ve všech aspektech našeho života. Nastavte si takový režim dne, který bude vyhovovat vaším potřebám a snažte se jej dodržovat. S režimem úzce souvisí délka spánku, kterou odborníci nejčastěji odhadují na 8 hodin denně u dospělého člověka, každému ale vyhovuje něco jiného. Láká vás představa prospaného víkendu? Odolejte. Snažte se vstávat i ve svých volných dnech přibližně ve stejnou dobu. Nenarušíte tak rytmus těla, který jste si nastavili a vyvarujete se tak náročnému pondělnímu vstávání. Ani zima, ani teplo. Optimální teplota pro spánek je zhruba o 2° nižší než v ostatních místnostech. Pokud máte ve své ložnici tepleji, můžete se budit teplem nebo žízní. Chladnější prostředí nám naopak nepřidá u ranního vstávání, kdy se nám nechce z příjemně vyhřátých peřin. Na noc si topení stáhněte o pár stupňů. I přesto, že je venku zima, krátké vyvětrání před spaním a po probuzení je výborným pomocníkem. Vzduch v ložnici se vymění a vám se bude hned usínat lépe. Jaké přikrývky? Vhodné po celý rok jsou tzv. celoroční přikrývky. Jestliže však chcete na zimu přikrývku vyměnit, dnes již existuje několik variant využívající moderní materiály. Ty jsou příjemně lehké a splývavé a přitom dokážou zajistit vysokou hřejivost. Za každých okolností je vhodná přikrývka s vyšší gramáží náplně, právě ta je určená pro chladnější období a pro ty z vás, kteří se rádi zachumláte do objemné přikrývky. Důležitou roli hraje také polštář. Vyzkoušejte například zdravotní polštáře.Správná volba matrace. Matrace hraje nesmírně důležitou roli, ať je zima nebo léto. Jejímu výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Máte snad nějaké zdravotní omezení? Nebolí vás záda při spánku? Vyhovuje vám tvrdší podložka pro spánek nebo se raději uvelebíte do měkkého? Máte rádi paměťovou pěnu? To vše bychom při výběru matrace měli mít na vědomí. Všechny tyto aspekty bychom měli brát vážně na vědomí at už při spánku v domácím prostředí, nebo při jakémkoli ubytování.
Kam dál?
Parkovací zóny v Českých Budějovicích
České Budějovice rozšiřují zóny s placeným parkováním v ulicích. Od 1. prosince 2019 dojde k rozšíření placených parkovacích zón v Českých Budějovicích do území vymezeného ulicemi Husova, Pražská a Strakonická. Jedná se o druhou etapu posunutou do severozápadní oblasti města. Nyní je postupně instalováno vodorovné a svislé dopravní značení a osazují se parkovací automaty. Součástí rozšíření bude i zpoplatnění záchytného parkoviště Na Dlouhé louce u křižovatky s Husovou třídou pro osobní auta, autobusy a nákladní soupravy. Parkoviště u Sportovní haly zůstane zatím nezpoplatněno, ale zůstává otázkou času kdy se tak stane.
Zobrazit více
Senát doporučí zmírnění protikuřáckého zákona
Senát by měl doporučit vládě, aby umožnila v restauracích zřídit oddělené kuřárny bez obsluhy. V malých barech, pivnicích či hospůdkách by pak měla nechat na jejich majitelích, zda v nich kouření povolí. Horní komoře to navrhl její výbor pro lidská práva a petice. Senát se návrhem bude zabývat na prosincové schůzi při projednávání petice proti takzvanému protikuřáckému zákonu. Petice, kterou podepsalo přes 20 tisíc lidí, je podle jejích organizátorů namířena ke zrušení absolutního zákazu možnosti kouřit v restauracích a hospodách. Ty se podle odpůrců zákona potýkají po jeho zavedení s úbytkem hostů a některé tak krachují. Zastánci zákona, který zavedl zákaz konzumace tabákových výrobků ve veřejných budovách, oponují studiemi o škodlivosti kouření včetně pasivního na lidské zdraví. Senátoři u Ústavního soudu napadli také ustanovení, které přenáší na hospodské odpovědnost za škodu způsobenou podnapilými osobami, což doporučil zrušit rovněž výbor pro lidská práva. Chtějí také zrušit omezení prodeje a podávání alkoholu či tabákových výrobků na akcích, které jsou určeny převážně dětem. Zákaz kouření pod hrozbou finančních sankcí platí ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Norma zavedla také zákaz kouření na nástupištích a užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech.
Zobrazit více
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Zobrazit více