Bude u nemocnice České Budějovice most přes řeku ?
S vybudováním nové silnice přes řeku počítá chystaná změna územního plánu v Českých Budějovicích. Zelenou jí dala rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, v budoucnu by nedaleko nemocnice mohl vyrůst nový most. Sloužit může nejen pro pěší a cyklisty, jak připouštějí dosavadní pravidla, ale i automobilům. S mírnými obavami přijímají obyvatelé Českých Budějovic plán radnice postavit mezi nemocničním areálem a kruhovým objezdem u Litvínovic nový most přes Vltavu. Protože má sloužit v omezené míře i automobilovému provozu, zaznívá z řad místních podezření, zda to není jen první krůček k daleko větším úpravám dopravní situace.
Kam dál?
Přemostění v Českých Budějovicích
Se silnicí přes řeku počítá změna územního plánu v Českých Budějovicích. Souhlas jí dala rada města. Pokud bude s návrhem souhlasit i zastupitelstvo, nedaleko nemocnice by mohl vyrůst nový most. Sloužit bude nejen pro pěší a cyklisty, jak připouštějí dosavadní pravidla, ale i pro automobily. Problémy při letní rekonstrukci Litvínovického mostu ukázaly, že město potřebuje další přemostění Vltavy. Podle plánu by město mohlo propojit ulici Schneidera s kruhovým objezdem u Litvínovic. Na rozdíl od dřívějších plánů radnice tentokrát nepočítá ani s propojením nového mostu dál ke čtyřdvorským sídlištím, ani se stavbou spojnice Lidické třídy a Novohradské ulice přes Malý jez. Právě takové záměry byly před pěti lety důvodem masivních protestů obyvatel města. Záměrem je změnit současnou lávku pro pěší a cyklisty v most, který by byl i pro auta. Sdružení pořádá již přes šest let osvětové akce, besedy a přednášky ve prospěch alternativních způsobů dopravy. Nový most by přivedl více automobilů do další části města. České Budějovice jsou už jen krůček od zahlcení automobily. V některých evropských zemích jsou dopravní koncepty postavené na jiných základech, třeba s výrazně posílenou pozicí cyklodopravy. Právě posílení cyklodopravy by mělo být pro České Budějovice velkým přínosem, protože právě zde mnoho lidí využívá k dopravě jízdní kolo.
Zobrazit více
Podomní prodejci v Českých Budějovicích
Lidé ze sídliště Vltava zavolali minulý týden městskou policii, když se u nich objevila žena z Jihlavska a místním obyvatelům nabízela možnost uzavřít novou smlouvu na energie. Jak uvedl mluvčí strážníků, tímto činem se bude zabývat magistrát v Českých Budějovicích. Ženě hrozí až 100tisícová pokuta, protože v krajském městě je už několik let podomní prodej zakázán obecně závaznou vyhláškou. I tak se každý rok ve městě objevují podomní prodejci, kteří nabízející nejrůznější služby nebo levnější energie. Ne vždy je však uzavření smlouvy opravdu výhodné. Přesto se stává, že obyvatelé takovou smlouvu podepíší a až posléze zjistí, na co vlastně přistoupili. I po podpisu takové smlouvy ještě není pozdě. Podpora je v tomto případě v energetickém zákoně. V případě podomního prodeje je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou ve lhůtě do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. V každém případě je doporučováno podomním prodejcům žádné smlouvy nepodepisovat.
Zobrazit více
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Zobrazit více